biozet.net

Bilim

16. Y.Y.’da Meksika’yı Kırıp Geçiren Gizemli Salgının Ne Olduğu Anlaşıldı

,

Avrupalı istilacılar yeni dünya keşfetmek için denizlere açıldıklarında, istila faaliyetlerine yok edici, görünmez bir müttefik de, hastalık olarak eşlik ediyordu.

Bilim insanları tarihin bu karanlık sayfasında kayıtlara geçen en ölümcül salgının ardında yatan suçlunun ne olduğunu ortaya koydular. Yaklaşık 15 milyon kişinin ölümüne neden olan salgın, Meksika nüfusunun %80’ini yok etmişti.

Bilim insanlarının yaptıkları çalışma resmi olarak bir dergide yayınlandı. Sonuçlar oldukça ilgi çekici.

1545-1550 yılları arasında gerçekleşen salgının kurbanlarının dişlerinden elde edilen DNA, ‘Salmonella’ hastalığının Amerika’da bilinen ilk çıkışını ortaya koyuyor. Söz konusu hastalık, ‘Salmonella enterica’ olarak adlandırılan, tifoya neden olan bir bakteri çeşidini içeriyor.

Bu yok edici hastalık şu anda Meksika ve Guatemala olarak bilinen bölgelerde ortaya çıktığında yerliler ‘cocolizli’ ya da ‘huey cocolitzli’ adını vermişlerdi hastalığa.

İspanyollar ise hastalığı ‘pujamiento de sangre (bol kanama ya da tam kanlılık) olarak adlandırmışlardı.

Hangi dilde adlandırılırsa adlandırılsın, sonuç itibariyle ‘ölüm’ anlamına geliyordu.

Hastalığın semptomlarını 1576 yılında tarif eden Fransisken rahip Fray Juan de Torquemada şöyle yazıyordu “Sürekli bir ateş ve salgın hüküm sürüyordu. Bu salgınlar büyük oranda ölümcül özellik gösteriyordu. İdrar rengi deniz yeşili, sebze yeşili ve siyah şeklinde görünüyor, bazen de yeşilden renksiz hale geçiş yapıyordu. Nabız hızlanıyor, küçük ve zayıf şekilde atıyordu. Hatta bazen sıfıra düşüyordu.”

Hastalığın bulaştığı kişiler sayıklama, dizanteri, felç gibi durumlar yaşıyor, bol miktarda kanama ve kusma belirtileri gösteriyorlardı.

Yeni yapılan çalışmaya kadar bu berbat olayların kızamık, çiçek, tifo ya da viral hemorajik hummadan kaynaklandığı düşünülüyordu.

Fakat Max Planck enstitüsü İnsan Tarihi Bilimleri’nden bir ekip, alternatif bir açıklamayı beraberinde getiren ilk doğrudan DNA kanıtına ulaştı.

Meksika’nın Mixtec adlı kasabasında gömülü bulunan yaklaşık 30 iskelet yer altından çıkarıldı. Bu iskeletler, cocolitzli hastalığının pençesine düşmüş insanlara ait.

Yeni bir ‘DNA görüntüleme’ tekniği kullanılarak, ‘Paratyphi C.’ Adı verilen bir tifo sarmalına ulaşıldı.

Söz konusu ölümcül salgında başka patojenler olmadığı anlamına gelmiyor bu keşif fakat, şu an itibariyle tespit edilen tek sorun S. Enterica Paratyphi C olarak biliniyor. Bu bakterinin Yeni Dünya’ya, İspanyollar tarafından taşındığı düşünülüyor.

Yani İspanyollar, yerlileri sadece topraklarından değil, canlarından da ederek, acılı bir ölüm tatmalarına neden olmuşlar. Tarihin karanlık sayfalarından (ki hangi sayfası aydınlık, o da belirsiz) birine kısmen de olsa ışık tutuyor bu çalışma, bu yönüyle.

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Bilim

iPhone 2019 da Çıkaracağı Yeni Modellerde Farklı Renkleri Bize Sunabilir!

,

Ming-Chi Kuo, iPhone’un satışa çıkaracağı yeni ürünlerle ilgili yaptığı tahminlerle bizi şaşırtabilir. Kuo, 6.5 inç’lik iPhone X OLED ekranla karşımıza çıkan telefonları önemli değişiklikler yaparak karşımıza çıkartabileceğini söylüyor. Yeni çıkartacağı telefonu 6.1 inç yaparak çift sim kart seçeneğini karşımıza çıkartabilir. Belki de bunlardan da önce ilgimizi çekecek diğer bir açıklaması ise iPhone X karşımıza birçok renk olanaklarıyla çıkabilir. “Gri, Kırmızı, Siyah, Mavi, Turuncu, Beyaz”.

 

Her sonbaharda olduğu gibi Apple yeni modelleri bize sunmaya hazırlanıyor. Yüz kimliği olan 5.8 inç iPhone X, 6.5 inç OLED iPhone X Plus ve 6.1 inç LCD iPhone modellerini bizlere sunmaya hazırlıyor. 

 DEVAMINI OKU

Bilim

iTunes Artık Windows Mağazalarında!

,

İlk olarak duyurulduktan yaklaşık bir yıl sonra ve planlanandan birkaç ay sonra iTunes, nihayet Windows Mağazası’ndan temin edilebiliyor . İşlevsel olarak, Windows kullanıcılarının her zaman Apple yazılımını kullandıkları şekilde düzenli bir yüklemeden yükleme yapmakla aynı şey olduğu gibi, mağazaya eklenmesi de, Windows 10 S çalışan PC’lerde ( yakında S modu olacak ) çalışacağı anlamına gelir . Daha az RAM kullanmayacak veya modern medya yönetimi için daha uygun hale gelmeyecek , ama en azından orada olacak.

DEVAMINI OKU

Bilim

SpaceX: Uzaydaki Tesla Roadster Dünya’dan Görüntülendi!

,

SpaceX Falcon Heavy roketiyle birlikte uzaya gönderilen Elon Musk’ın kişisel arabası dünyadan görüntülendi.

Tekrar kullanılabilir roketler üreten SpaceX, yeni roketi Falcon Heavy’i ilk kez geçtiğimiz günlerde denemişti. Başarıyla gerçekleşen fırlatma sonucunda şirket CEO’su Elon Musk’ın kişisel arabası Tesla Roadster, Mars yörüngesine gönderildi.

Hem SpaceX’in hem de Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, iki şirketinin de reklamını çok iyi bir şekilde yaptı. Fırlatma sonrası 4 saati aşkın bir süre yayın yapan SpaceX, aracı ve içerisindeki StarMan’i Uzay’dan tüm dünyaya canlı yayınlamıştı.

Şu an Uzay’da Mars yolunda olan araba, bir gözlemci tarafından Dünya’dan görüntülendi.

Gözlemci Reddit’teki paylaşımıyla birlikte çektiği görüntüleri tüm dünyayla paylaştı.

Kısa süre önce paylaşılan videonun gerçek olup olmadığı ise henüz net olarak bilinmiyor. Diğer araştırmacıların da gözlemlediği tahmin edilen aracın daha detaylı görüntülerinin kısa süre içerisinde yayınlanması bekleniyor…

Falcon Heavy ile Tarih Yazıldı!
Şirketin yeni roketi Falcon Heavy adını taşıyor. Heavy, 3 adet Falcon 9 roketinin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Fırlatma, dün Türkiye saati ile 23’te Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirildi. İlk kez fırlatılan roket, sorunsuz bir şekilde havalanarak Mars görevine başladı.

Görev, SpaceX Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı ve anlık 2 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: