biozet.net

Bilim

200 Yıl Önce Ölen Bir Adamın DNA’sı Yeniden Oluşturuldu!

,

İzlandalı bilim insanları, yeni keşfettikleri bir yöntem ile ölmüş bir kişi ya da hayvanın soy ağacından elde ettikleri DNA örnekleri ile kişinin DNA’sını yeniden oluşturmayı başardılar.

Bilim insanlarına göre ölmüş bir insanın ya da hayvanın DNA’sının yeniden canlandırılması için canlıya ait fiziksel kalıntılar gereklidir. Fakat İzlandalı bir biyoeczacılık şirketi olan deCODE Genetics, yeni bir yöntem ile 200 yıl önce ölmüş bir kişinin DNA’sını yeniden oluşturmayı başardı.

deCODE Genetics, esaretten kurtulmasıyla bilinen ülke tarihinin önemli figürlerinden Hans Jonatan’ın soyundan gelen 788 kişiyle çalışmalarına başladı. Ardından yapılan DNA taramaları ile örnekler 182’ye kadar indirildi. Araştırmacıların işini kolaylaştıran etken ise Hans Jonatan’ın Afrika kökenli ilk İzlanda vatandaşı olmasıydı.

Araştırmacılar 182 kişinin DNA’sını inceledikten sonra öncelikle Jonatan’ın annesi Emilia’nın DNA’sının yüzde 38’ini yeniden oluşturmayı başardılar. Dolayısı ile Jonatan’ın da DNA’sının %19’u oluşmuş oldu. Ekip çalışmalarına devam etti ve sonunda Hans Jonatan’ın DNA’sını yeniden canlandırmayı başardı.

Çalışma her ne kadar DNA’yı yeniden canlandırma konusunda önemli bir adım olsa da İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden Robin Allaby, yeni denenen yöntem için “Çok nadir bir tipteki göçebe genomunda özel koşullar altında yapabileceğiniz türde bir analiz gibi görünüyor.” dedi.

deCODE şirketine bağlı araştırmacı Kári Stefánsson ise, “Bunların hepsi sahip olduğunuz veri miktarı ile ilgili. Prensip olarak, herhangi bir yerde herhangi bir ataya uygulanabilir, İzlanda’da işi kolaylaştıran ise başka Afrika kökenlinin olmamasıydı.” dedi. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, DNA’nın keşfi için yeni yöntemler ortaya çıkarabilir.

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Bilim

iPhone 2019 da Çıkaracağı Yeni Modellerde Farklı Renkleri Bize Sunabilir!

,

Ming-Chi Kuo, iPhone’un satışa çıkaracağı yeni ürünlerle ilgili yaptığı tahminlerle bizi şaşırtabilir. Kuo, 6.5 inç’lik iPhone X OLED ekranla karşımıza çıkan telefonları önemli değişiklikler yaparak karşımıza çıkartabileceğini söylüyor. Yeni çıkartacağı telefonu 6.1 inç yaparak çift sim kart seçeneğini karşımıza çıkartabilir. Belki de bunlardan da önce ilgimizi çekecek diğer bir açıklaması ise iPhone X karşımıza birçok renk olanaklarıyla çıkabilir. “Gri, Kırmızı, Siyah, Mavi, Turuncu, Beyaz”.

 

Her sonbaharda olduğu gibi Apple yeni modelleri bize sunmaya hazırlanıyor. Yüz kimliği olan 5.8 inç iPhone X, 6.5 inç OLED iPhone X Plus ve 6.1 inç LCD iPhone modellerini bizlere sunmaya hazırlıyor. 

 DEVAMINI OKU

Bilim

iTunes Artık Windows Mağazalarında!

,

İlk olarak duyurulduktan yaklaşık bir yıl sonra ve planlanandan birkaç ay sonra iTunes, nihayet Windows Mağazası’ndan temin edilebiliyor . İşlevsel olarak, Windows kullanıcılarının her zaman Apple yazılımını kullandıkları şekilde düzenli bir yüklemeden yükleme yapmakla aynı şey olduğu gibi, mağazaya eklenmesi de, Windows 10 S çalışan PC’lerde ( yakında S modu olacak ) çalışacağı anlamına gelir . Daha az RAM kullanmayacak veya modern medya yönetimi için daha uygun hale gelmeyecek , ama en azından orada olacak.

DEVAMINI OKU

Bilim

SpaceX: Uzaydaki Tesla Roadster Dünya’dan Görüntülendi!

,

SpaceX Falcon Heavy roketiyle birlikte uzaya gönderilen Elon Musk’ın kişisel arabası dünyadan görüntülendi.

Tekrar kullanılabilir roketler üreten SpaceX, yeni roketi Falcon Heavy’i ilk kez geçtiğimiz günlerde denemişti. Başarıyla gerçekleşen fırlatma sonucunda şirket CEO’su Elon Musk’ın kişisel arabası Tesla Roadster, Mars yörüngesine gönderildi.

Hem SpaceX’in hem de Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, iki şirketinin de reklamını çok iyi bir şekilde yaptı. Fırlatma sonrası 4 saati aşkın bir süre yayın yapan SpaceX, aracı ve içerisindeki StarMan’i Uzay’dan tüm dünyaya canlı yayınlamıştı.

Şu an Uzay’da Mars yolunda olan araba, bir gözlemci tarafından Dünya’dan görüntülendi.

Gözlemci Reddit’teki paylaşımıyla birlikte çektiği görüntüleri tüm dünyayla paylaştı.

Kısa süre önce paylaşılan videonun gerçek olup olmadığı ise henüz net olarak bilinmiyor. Diğer araştırmacıların da gözlemlediği tahmin edilen aracın daha detaylı görüntülerinin kısa süre içerisinde yayınlanması bekleniyor…

Falcon Heavy ile Tarih Yazıldı!
Şirketin yeni roketi Falcon Heavy adını taşıyor. Heavy, 3 adet Falcon 9 roketinin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Fırlatma, dün Türkiye saati ile 23’te Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirildi. İlk kez fırlatılan roket, sorunsuz bir şekilde havalanarak Mars görevine başladı.

Görev, SpaceX Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı ve anlık 2 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: