biozet.net

Bilim

Biyologlardan Kanserle Savaşan Yeni Protein Peptidi!

,

Massachusetts Institute of Technology(MIT) biyologları, lenfoma, lösemi ve göğüs kanseri gibi bazı kanser türlerinin hayatta kalması gereken anahtar proteini tahrip edebilecek yeni bir peptit tasarladılar.

Biyologların tasarlamış olduğu bir peptit çeşidi, birçok kanser türüne karşı savaşabiliyor. Yeni peptit, kanser hücrelerinin genellikle DNA hasarıyla uyarılan hücresel intiharı önlemesine yardımcı olan Mcl-1 adlı bir proteini hedef alıyor. Peptit, Mcl-1’i bloke ederek kanser hücrelerini programlanmış hücre ölümüne uğratmaya zorlayabilir. MIT biyoloji profesörü ve araştırmanın kıdemli yazarlarından olan Amy Keating, “Bazı kanser hücreleri, hücrenin ölmesini önleyen son savunma hattı olan Mcl-1’e çok bağımlıdır, çok çekici bir hedef.” sözleriyle Mcl-1’in hedef olmasının önemini açıkladı.

Peptitler veya küçük protein parçaları genellikle ilaç olarak kullanılamayacak kadar kararsızdır, ancak bu araştırmada araştırmacılar molekülleri stabilize etmek ve hedef hücrelere girmelerine yardımcı olacak bir yol da geliştirmişler. Mcl-1, programlanmış hücre ölümü veya apoptozun kontrolünde rol oynayan beş proteinden oluşan bir aileye aittir.

Bu proteinlerin her biri farklı kanser tiplerinde aşırı aktif bulunmuştur. Bu proteinler, “apoptotik blokaj” olarak adlandırılan ve hücrelerin normal olarak hücre ölümünü tetikleyen DNA hasarına maruz kaldıklarında bile hücrelerin apoptoziye uğramayacağını ifade eder. Bu, kanser hücrelerinin hayatta kalmasına ve kontrol edilmeden çoğalmasına izin verir ve hücrelerin, DNA’ya zarar veren kemoterapi ilaçlarına dirençli hale gelmesinin önemli bir yolu olduğu görülür.

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Bilim

iPhone 2019 da Çıkaracağı Yeni Modellerde Farklı Renkleri Bize Sunabilir!

,

Ming-Chi Kuo, iPhone’un satışa çıkaracağı yeni ürünlerle ilgili yaptığı tahminlerle bizi şaşırtabilir. Kuo, 6.5 inç’lik iPhone X OLED ekranla karşımıza çıkan telefonları önemli değişiklikler yaparak karşımıza çıkartabileceğini söylüyor. Yeni çıkartacağı telefonu 6.1 inç yaparak çift sim kart seçeneğini karşımıza çıkartabilir. Belki de bunlardan da önce ilgimizi çekecek diğer bir açıklaması ise iPhone X karşımıza birçok renk olanaklarıyla çıkabilir. “Gri, Kırmızı, Siyah, Mavi, Turuncu, Beyaz”.

 

Her sonbaharda olduğu gibi Apple yeni modelleri bize sunmaya hazırlanıyor. Yüz kimliği olan 5.8 inç iPhone X, 6.5 inç OLED iPhone X Plus ve 6.1 inç LCD iPhone modellerini bizlere sunmaya hazırlıyor. 

 DEVAMINI OKU

Bilim

iTunes Artık Windows Mağazalarında!

,

İlk olarak duyurulduktan yaklaşık bir yıl sonra ve planlanandan birkaç ay sonra iTunes, nihayet Windows Mağazası’ndan temin edilebiliyor . İşlevsel olarak, Windows kullanıcılarının her zaman Apple yazılımını kullandıkları şekilde düzenli bir yüklemeden yükleme yapmakla aynı şey olduğu gibi, mağazaya eklenmesi de, Windows 10 S çalışan PC’lerde ( yakında S modu olacak ) çalışacağı anlamına gelir . Daha az RAM kullanmayacak veya modern medya yönetimi için daha uygun hale gelmeyecek , ama en azından orada olacak.

DEVAMINI OKU

Bilim

SpaceX: Uzaydaki Tesla Roadster Dünya’dan Görüntülendi!

,

SpaceX Falcon Heavy roketiyle birlikte uzaya gönderilen Elon Musk’ın kişisel arabası dünyadan görüntülendi.

Tekrar kullanılabilir roketler üreten SpaceX, yeni roketi Falcon Heavy’i ilk kez geçtiğimiz günlerde denemişti. Başarıyla gerçekleşen fırlatma sonucunda şirket CEO’su Elon Musk’ın kişisel arabası Tesla Roadster, Mars yörüngesine gönderildi.

Hem SpaceX’in hem de Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, iki şirketinin de reklamını çok iyi bir şekilde yaptı. Fırlatma sonrası 4 saati aşkın bir süre yayın yapan SpaceX, aracı ve içerisindeki StarMan’i Uzay’dan tüm dünyaya canlı yayınlamıştı.

Şu an Uzay’da Mars yolunda olan araba, bir gözlemci tarafından Dünya’dan görüntülendi.

Gözlemci Reddit’teki paylaşımıyla birlikte çektiği görüntüleri tüm dünyayla paylaştı.

Kısa süre önce paylaşılan videonun gerçek olup olmadığı ise henüz net olarak bilinmiyor. Diğer araştırmacıların da gözlemlediği tahmin edilen aracın daha detaylı görüntülerinin kısa süre içerisinde yayınlanması bekleniyor…

Falcon Heavy ile Tarih Yazıldı!
Şirketin yeni roketi Falcon Heavy adını taşıyor. Heavy, 3 adet Falcon 9 roketinin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Fırlatma, dün Türkiye saati ile 23’te Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirildi. İlk kez fırlatılan roket, sorunsuz bir şekilde havalanarak Mars görevine başladı.

Görev, SpaceX Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı ve anlık 2 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: