biozet.net

Bilim

DNA Analiziyle İncelenen Mumya Kardeşlerin Yüz Yıllık Sırrı Çözüldü

,

3.800 yıl önce yaşamış iki kardeşe ait gizem, Manchester Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir DNA analiziyle çözülerek, annelerinin aynı, fakat babalarının farklı oldukları ortaya çıktı.

3.800 yıllık uzun süreli bir aile draması nihayet çözüldü. Mısırlı arkeologlar 1907 yılında, Mısır Orta Krallığı zamanında 12. Hanedanlık çağı esnasında yaşamış Nakht-Ankh ve Khnum-Nakht adlı iki adamın mezarını kazmışlardı. Kahire’den 250 mil uzakta bulunan mezarlarının elit konumu, bu adamların asil olduklarına işaret ediyor, katafaltlarının üzerinde bulunan el yazmaları babalarının adı bilinmeyen bir yönetici, annelerinin ise Khnum-Aa adlı bir kadın olduğunu gösteriyordu. Bu durum onların İki Kardeşler gibi pek de orijinal olmayan bir lakapla adlandırılmalarına ve şöhretli ortamdan uzak bir yerde, İngiltere’nin Manchester kentinde bulunan müzede istirahatlerine devam etmek üzere gönderilmelerine neden olmuştu.

Fakat 1908 yılında Mısır bilimcilerinden Dr. Margaret Murray kefenlerini açtığında, kardeş olamayacak derecede bedenlerinin birbirlerinden farklı olduğunun farkına varmış. Bu aile bağlantısı yüz yıl daha tartışmaya açık halde kalmıştı, ta ki bugüne değin. Yeni yapılan bir çalışmayla birlikte Manchester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar mumyaların aslında yarı kardeşler olduklarını tespit etmek üzere DNA analizi yaptılar. Daha sıradan bir lakap gibi duruyor ama, maalesef gerçek bu.

Araştırmayı yazanlardan Doktor Konstantina Drosou Çarşamba günü yayınlanan bir bildirisinde “Uzun ve heyecan verici bir yolculuktu ama nihayet sonuca ulaştık. Bu tarihi bulmacaya küçük ama çok önemli bir parça ekleyebildiğimiz için mutluyum. Eminim bu kardeşler de bizimle gurur duyarlardı. Bu anlar, bizim antik DNA bilimine olan inancımızı pekiştiriyor” dedi.

Bu gizemi çözmek için yapılan araştırma 2015 yılında başladı. Mumyalanmış adamların dişlerinden DNA özütü alan araştırmacılar, her iki türün de mitokontrik ve Y kromozomlarını incelemeye alarak, DNA yapılarını sıralamak suretiyle her iki adamın da mitokontrik haplotip M1a1’e ait olduğunu tespit ettiler.

Bu bulgu, İki Kardeşler’in tıpkı tabutlarının üzerinde yazılı olduğu gibi ‘evin bayanı’ adı verilen aynı anneden olduklarını gösteriyordu. Fakat kardeşlerin Y kromozomu serileri henüz tamamlanmamış olmakla birlikte, farklılıklar gösteriyor, babalarının farklı kişiler olabileceğine işaret ediyordu. Bu durum, kardeşlerin yaşadıkları hayatın aslı bağlamında anlam ifade ediyor: Nakht-Ankh, Khnum-Nakht’tan 20 yaş büyük olduğu gibi, beklenmedik şekilde erken bir tarihte öldüğü anlaşılıyor.

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Bilim

iPhone 2019 da Çıkaracağı Yeni Modellerde Farklı Renkleri Bize Sunabilir!

,

Ming-Chi Kuo, iPhone’un satışa çıkaracağı yeni ürünlerle ilgili yaptığı tahminlerle bizi şaşırtabilir. Kuo, 6.5 inç’lik iPhone X OLED ekranla karşımıza çıkan telefonları önemli değişiklikler yaparak karşımıza çıkartabileceğini söylüyor. Yeni çıkartacağı telefonu 6.1 inç yaparak çift sim kart seçeneğini karşımıza çıkartabilir. Belki de bunlardan da önce ilgimizi çekecek diğer bir açıklaması ise iPhone X karşımıza birçok renk olanaklarıyla çıkabilir. “Gri, Kırmızı, Siyah, Mavi, Turuncu, Beyaz”.

 

Her sonbaharda olduğu gibi Apple yeni modelleri bize sunmaya hazırlanıyor. Yüz kimliği olan 5.8 inç iPhone X, 6.5 inç OLED iPhone X Plus ve 6.1 inç LCD iPhone modellerini bizlere sunmaya hazırlıyor. 

 DEVAMINI OKU

Bilim

iTunes Artık Windows Mağazalarında!

,

İlk olarak duyurulduktan yaklaşık bir yıl sonra ve planlanandan birkaç ay sonra iTunes, nihayet Windows Mağazası’ndan temin edilebiliyor . İşlevsel olarak, Windows kullanıcılarının her zaman Apple yazılımını kullandıkları şekilde düzenli bir yüklemeden yükleme yapmakla aynı şey olduğu gibi, mağazaya eklenmesi de, Windows 10 S çalışan PC’lerde ( yakında S modu olacak ) çalışacağı anlamına gelir . Daha az RAM kullanmayacak veya modern medya yönetimi için daha uygun hale gelmeyecek , ama en azından orada olacak.

DEVAMINI OKU

Bilim

SpaceX: Uzaydaki Tesla Roadster Dünya’dan Görüntülendi!

,

SpaceX Falcon Heavy roketiyle birlikte uzaya gönderilen Elon Musk’ın kişisel arabası dünyadan görüntülendi.

Tekrar kullanılabilir roketler üreten SpaceX, yeni roketi Falcon Heavy’i ilk kez geçtiğimiz günlerde denemişti. Başarıyla gerçekleşen fırlatma sonucunda şirket CEO’su Elon Musk’ın kişisel arabası Tesla Roadster, Mars yörüngesine gönderildi.

Hem SpaceX’in hem de Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, iki şirketinin de reklamını çok iyi bir şekilde yaptı. Fırlatma sonrası 4 saati aşkın bir süre yayın yapan SpaceX, aracı ve içerisindeki StarMan’i Uzay’dan tüm dünyaya canlı yayınlamıştı.

Şu an Uzay’da Mars yolunda olan araba, bir gözlemci tarafından Dünya’dan görüntülendi.

Gözlemci Reddit’teki paylaşımıyla birlikte çektiği görüntüleri tüm dünyayla paylaştı.

Kısa süre önce paylaşılan videonun gerçek olup olmadığı ise henüz net olarak bilinmiyor. Diğer araştırmacıların da gözlemlediği tahmin edilen aracın daha detaylı görüntülerinin kısa süre içerisinde yayınlanması bekleniyor…

Falcon Heavy ile Tarih Yazıldı!
Şirketin yeni roketi Falcon Heavy adını taşıyor. Heavy, 3 adet Falcon 9 roketinin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Fırlatma, dün Türkiye saati ile 23’te Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirildi. İlk kez fırlatılan roket, sorunsuz bir şekilde havalanarak Mars görevine başladı.

Görev, SpaceX Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı ve anlık 2 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: