biozet.net

Bilim

İzlanda’nın Keşfedilmemiş Mücevher Kutusu Buz Mağaralarının Parlak Fotoğrafları

,

Matej Kriz, İzlanda’nın ürkütücü buz mağaralarının içinde renkli fotoğraflar yakalamak için yola çıkan usta bir seyahat fotoğrafçısıdır.

Kriz bu fırsatı Vatnajökull Milli Parkı’nda buldu. Park, Avrupa’nın kutup dışında ki buzullardan oluşan bölgeye ev sahipliği yapmaktadır ve bu da fotoğrafçılar ve kaşifler için Avrupa’nın “Buz Mağarası Başkenti” olarak anılır.

Vatnajökull milli Park’ın coğrafyası dünyadaki başka hiçbir yere benzemez. Sadece Bğyğk İzlanda’nın arazi kütlesi %14’tür ama park topografyası geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Volkanlardan sulak alanlara, buzul nehirlerine, buz dağlarına ve buz mağaralarına kadar birçok doğa olayı bulunmaktadır. Oldukça ürpertici değil mi?Olağanüstü manzara nedeniyle, İzlanda fotoğrafçılar için adeta bir mıknatıs görevi görmektedir ve perspektif görüş yakalamak için de gayet uygun manzaraları vardır. Kriz için yeni bir perspektif yakalamak sadece keşfedilmemiş alanlarda biraz daha zor anlamına gelir. Sonuç olarak bilinen bir nesnenin ya da yerin üzerine perspektif yakalamak kolay olabilir. Ancak bilinmeyen yerlerde ilk perspektifi yakalamak gerçekten zor bir sanattır.

 

“NEREDEYSE 1 YILDIIR BURADA YAŞIYORUM VE İŞİMİN BİR PARÇASI OLDUĞUNU BURADA KEŞFETTİM.”

 

 

“Buz mağaralarının bir tanesi bir kaç yıldır bilimektedir ancak yenileri bu yıl doğu tarafında ortaya çıktı.” diyor

 

“BU ALANLAR HER ZAMAN TEHLİKELİDİR. HER AN HER ŞEY OLABİLİR.”

 

 

 

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Bilim

iPhone 2019 da Çıkaracağı Yeni Modellerde Farklı Renkleri Bize Sunabilir!

,

Ming-Chi Kuo, iPhone’un satışa çıkaracağı yeni ürünlerle ilgili yaptığı tahminlerle bizi şaşırtabilir. Kuo, 6.5 inç’lik iPhone X OLED ekranla karşımıza çıkan telefonları önemli değişiklikler yaparak karşımıza çıkartabileceğini söylüyor. Yeni çıkartacağı telefonu 6.1 inç yaparak çift sim kart seçeneğini karşımıza çıkartabilir. Belki de bunlardan da önce ilgimizi çekecek diğer bir açıklaması ise iPhone X karşımıza birçok renk olanaklarıyla çıkabilir. “Gri, Kırmızı, Siyah, Mavi, Turuncu, Beyaz”.

 

Her sonbaharda olduğu gibi Apple yeni modelleri bize sunmaya hazırlanıyor. Yüz kimliği olan 5.8 inç iPhone X, 6.5 inç OLED iPhone X Plus ve 6.1 inç LCD iPhone modellerini bizlere sunmaya hazırlıyor. 

 DEVAMINI OKU

Bilim

iTunes Artık Windows Mağazalarında!

,

İlk olarak duyurulduktan yaklaşık bir yıl sonra ve planlanandan birkaç ay sonra iTunes, nihayet Windows Mağazası’ndan temin edilebiliyor . İşlevsel olarak, Windows kullanıcılarının her zaman Apple yazılımını kullandıkları şekilde düzenli bir yüklemeden yükleme yapmakla aynı şey olduğu gibi, mağazaya eklenmesi de, Windows 10 S çalışan PC’lerde ( yakında S modu olacak ) çalışacağı anlamına gelir . Daha az RAM kullanmayacak veya modern medya yönetimi için daha uygun hale gelmeyecek , ama en azından orada olacak.

DEVAMINI OKU

Bilim

SpaceX: Uzaydaki Tesla Roadster Dünya’dan Görüntülendi!

,

SpaceX Falcon Heavy roketiyle birlikte uzaya gönderilen Elon Musk’ın kişisel arabası dünyadan görüntülendi.

Tekrar kullanılabilir roketler üreten SpaceX, yeni roketi Falcon Heavy’i ilk kez geçtiğimiz günlerde denemişti. Başarıyla gerçekleşen fırlatma sonucunda şirket CEO’su Elon Musk’ın kişisel arabası Tesla Roadster, Mars yörüngesine gönderildi.

Hem SpaceX’in hem de Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, iki şirketinin de reklamını çok iyi bir şekilde yaptı. Fırlatma sonrası 4 saati aşkın bir süre yayın yapan SpaceX, aracı ve içerisindeki StarMan’i Uzay’dan tüm dünyaya canlı yayınlamıştı.

Şu an Uzay’da Mars yolunda olan araba, bir gözlemci tarafından Dünya’dan görüntülendi.

Gözlemci Reddit’teki paylaşımıyla birlikte çektiği görüntüleri tüm dünyayla paylaştı.

Kısa süre önce paylaşılan videonun gerçek olup olmadığı ise henüz net olarak bilinmiyor. Diğer araştırmacıların da gözlemlediği tahmin edilen aracın daha detaylı görüntülerinin kısa süre içerisinde yayınlanması bekleniyor…

Falcon Heavy ile Tarih Yazıldı!
Şirketin yeni roketi Falcon Heavy adını taşıyor. Heavy, 3 adet Falcon 9 roketinin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Fırlatma, dün Türkiye saati ile 23’te Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirildi. İlk kez fırlatılan roket, sorunsuz bir şekilde havalanarak Mars görevine başladı.

Görev, SpaceX Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı ve anlık 2 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: