biozet.net

Bilim

Manzara Fotoğraflarının Gizli Güzellikleri Mikroskobik Seviyede İncelendi!

,

Manzara Fotoğraflarının Gizli Güzellikleri Mikroskobik Seviyede İncelendi!
Bir film yapımcısı, 4K fotoğraf makineleri tarafından çekilen, eşsiz güzellikteki manzaraların, mikroskobik görüntülerini inceledi.

Film yapımcısı olan Drew Geraci, görkemli ulusal parklar yerine, yoğun bir kent merkezinin kalabalık sokaklarında çektiğine benzer 4K çözünürlükteki fotoğrafları, mikroskop aracılığıyla her gün 1000 kat daha yakından inceleme imkanı bulmuş. Sonuçlar ise karşımıza çıplak insan gözüyle göremediğimiz bu alışılmamış manzara çekimleri serisini çıkartmış.

Yiyecek ve nesnelerin fotoğrafını yakından kaliteli bir şekilde çekebilmek oldukça zor bir durum, bundan daha da zoru ise bu çekimlerin mikroskoplarla dahada yakından, film gibi çekilmeye çalışılması. Filmi çekerken, mikroskop numune tepsisini yavaşça hareket ettirmek için bir kademeli motor kullanıldı. Ancak Geraci’nin söylediğine göre en beklenmedik çarpma veya titreşim bile çekimi mahvettiği için ve genellikle mükemmel bir pürüzsüz hareket elde etmek için 10 veya 20 çekime ihtiyaç duyulmuş.

Mikroskopta kullanılan ampullerin tam yoğunlukta çalışma imkanı, maksimum olarak 3 saat sürüyordu ve ampullerin değiştirilmesi oldukça karmaşık ve masraflıydı. Bundan dolayı Drew Garaci, geniş ışıkla çektiği minicik sahneyi  aydınlatmak için harici bir LED ışık kaynağı kurmak zorunda kaldı. Oldukça yorucu ve masraflı olan bu çekimler sonucunda yine oldukça güzel görüntüler ortaya çıkmış. Nadiren oluşturulsalarda böyle ilginç görsel güzellikleri izlemek gerçekten keyif verici diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Bilim

iPhone 2019 da Çıkaracağı Yeni Modellerde Farklı Renkleri Bize Sunabilir!

,

Ming-Chi Kuo, iPhone’un satışa çıkaracağı yeni ürünlerle ilgili yaptığı tahminlerle bizi şaşırtabilir. Kuo, 6.5 inç’lik iPhone X OLED ekranla karşımıza çıkan telefonları önemli değişiklikler yaparak karşımıza çıkartabileceğini söylüyor. Yeni çıkartacağı telefonu 6.1 inç yaparak çift sim kart seçeneğini karşımıza çıkartabilir. Belki de bunlardan da önce ilgimizi çekecek diğer bir açıklaması ise iPhone X karşımıza birçok renk olanaklarıyla çıkabilir. “Gri, Kırmızı, Siyah, Mavi, Turuncu, Beyaz”.

 

Her sonbaharda olduğu gibi Apple yeni modelleri bize sunmaya hazırlanıyor. Yüz kimliği olan 5.8 inç iPhone X, 6.5 inç OLED iPhone X Plus ve 6.1 inç LCD iPhone modellerini bizlere sunmaya hazırlıyor. 

 DEVAMINI OKU

Bilim

iTunes Artık Windows Mağazalarında!

,

İlk olarak duyurulduktan yaklaşık bir yıl sonra ve planlanandan birkaç ay sonra iTunes, nihayet Windows Mağazası’ndan temin edilebiliyor . İşlevsel olarak, Windows kullanıcılarının her zaman Apple yazılımını kullandıkları şekilde düzenli bir yüklemeden yükleme yapmakla aynı şey olduğu gibi, mağazaya eklenmesi de, Windows 10 S çalışan PC’lerde ( yakında S modu olacak ) çalışacağı anlamına gelir . Daha az RAM kullanmayacak veya modern medya yönetimi için daha uygun hale gelmeyecek , ama en azından orada olacak.

DEVAMINI OKU

Bilim

SpaceX: Uzaydaki Tesla Roadster Dünya’dan Görüntülendi!

,

SpaceX Falcon Heavy roketiyle birlikte uzaya gönderilen Elon Musk’ın kişisel arabası dünyadan görüntülendi.

Tekrar kullanılabilir roketler üreten SpaceX, yeni roketi Falcon Heavy’i ilk kez geçtiğimiz günlerde denemişti. Başarıyla gerçekleşen fırlatma sonucunda şirket CEO’su Elon Musk’ın kişisel arabası Tesla Roadster, Mars yörüngesine gönderildi.

Hem SpaceX’in hem de Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, iki şirketinin de reklamını çok iyi bir şekilde yaptı. Fırlatma sonrası 4 saati aşkın bir süre yayın yapan SpaceX, aracı ve içerisindeki StarMan’i Uzay’dan tüm dünyaya canlı yayınlamıştı.

Şu an Uzay’da Mars yolunda olan araba, bir gözlemci tarafından Dünya’dan görüntülendi.

Gözlemci Reddit’teki paylaşımıyla birlikte çektiği görüntüleri tüm dünyayla paylaştı.

Kısa süre önce paylaşılan videonun gerçek olup olmadığı ise henüz net olarak bilinmiyor. Diğer araştırmacıların da gözlemlediği tahmin edilen aracın daha detaylı görüntülerinin kısa süre içerisinde yayınlanması bekleniyor…

Falcon Heavy ile Tarih Yazıldı!
Şirketin yeni roketi Falcon Heavy adını taşıyor. Heavy, 3 adet Falcon 9 roketinin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Fırlatma, dün Türkiye saati ile 23’te Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirildi. İlk kez fırlatılan roket, sorunsuz bir şekilde havalanarak Mars görevine başladı.

Görev, SpaceX Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı ve anlık 2 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: