biozet.net

Donanım

Eski MacBook Pro’mun Yeni Modellere Göre Daha İyi Yapabildiği 4 Özelliği

,

Geçen ay aldığım Touch Barlı modelinin klavyesinde yaşadığım problemlerden dolayı servise vermek zorunda kaldım ve geçici süre eski bilgisayarımı kullanmaya başladım.

Yeni modellerin her zaman eski modelleri eskimiş ve artık kullanılamaz olduğunu hissettirmek için üretildiğini düşünüyorum. Bu yüzden yeni özellikler ve tasarımlar beraberinde getirmekte.

Apple yeni modellerinde bazı tuhaf değişiklikler yaptı ve bu durum eski cihazları daha kullanışlı hale getirdi.

Güvenilir bir klavye.

A reliable keyboard.

Apple,butterfly” adını verdiği kelebek klavyelerini yeni modellerde butterfly 2 olarak geliştirilmiş versiyonu ile pazara sundu. Eski modellere göre daha düz hassas olan bu klavyeler bazı kesimler tarafından rağbet görse de kullanıcılar bu durumdan pek memnun değil.

Bir “Esc” tuşu lütfen.

An "Esc" key.

“Apple neden Esc tuşunu kaldırdın?” diye her videodan çıkış yaptığımda söylerim. Çünkü esc tuşunu aktif etmek için klavyeyi uyku modundan çıkarmak gerekiyor ve bu iki işlem yapılması demek oluyor. İlerleyen modellerde bu durumu göz ardı etmezler diye düşünüyorum.

 

MagSafe Güç Konnektörü

The MagSafe power connector.

Apple, yeni modellerinde Type-C girişli adaptörlerini kullanmaya başladı. Eski modellere göre oldukça şarj eden bu sistemde yuvalar aynı olduğu için bilgisayarın sağından veya solundan şarj adaptörünü bağlayabiliyorsunuz. Ancak eski modellerinde cihazı açmadan şarjın dolu yada dolmaya devam ettiğini gösteren ışıklar mevcuttu. Yeni modeller de ise şarjınızı görmek için bilgisayarınızı açmanız gerekiyor. Type-C teknoloji olarak yeni modellerde ileri gitse de tasarım da oldukça geriye gitmiş.

 

En büyük problem portlar…

Ports. Glorious ports for all my needs.

Bilgisayarı yeni aldıktan sonra hatırlamak zorunda olduğum listeme ev anahtarımdan daha önemli bir şey eklendi: USB Type-C Dönüştürücü.

Monitör, yazıcı, usb bellek vs. bağlamaya çalıştığımda can damarı vazifesi görüyor. Kutu içeriğinden çıkmayan bu aparatı almak içinse yüzlerce lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Çünkü Apple, lisanslı olmayan ürünleri aktif etmiyor.

En basitinden bir fare bağlamak için bile o aparatı almak zorundasınız.

Yine de vazgeçmeyeceğim şeyler var.

Still, the new MacBook Pros have things that I'd never give up.

 • Retina ekran, özellikle uzun süre bilgisayar başında olmamdan dolayı göz sağlığı için daha doğru bir tercih. Bir diğer faktör ise gerçek rengi en doğru şekilde ekrana yansıtması.
 • Track Pad’in eski modellere göre daha geniş ve kullanışlı olması.
 • Hoparlörün bir dizüstü bilgisayar için fazlasıyla başarılı olması.
 • İnanılmaz derece ince ve hafif.
 • Parmak izi okuyucu günlük işlerinizi daha hızlı kaydetmenizi sağlıyor.
 • Ve tabi ki performansın eski modele göre oldukça hızlı olması.

 

DEVAMINI OKU
1 Comment

1 Comment

 1. Umut Gönül

  29 Ocak 2018 at 16:45

  bazı aparatları almaya mecbur kalsak da ben yeni macbooktan vazgeçmeyi düşünmüyorum

Bir Cevap Yazın

Donanım

Samsung Yeni Akıllı Saati Wear OS İle Geliştiriyor Tizen İle Değil

,

Samsung ve Google bu sonbahar yeni bir akıllı saat için ortaklık kurabilirler.Haberlere göre iki şirket son teknoloji ile donanmış Wear-OS geliştirmekteler.Eğer iki şirket’in ortaklığı yürür ve yeni bir akıllı saat geliştirilirse Samsung’un son birkaç senede çıkardığı ilk Google platformlu akıllı saat’i olacak.Samsung’un 2014’de tanıtılan Gear Live isimli akıllı saati o sene LG’nin çıkarmış olduğu LG G Watch ile karşılaştırılmıştı ve Gear Live istenen performansı veremeyip hem satışlarda hemde platformlar’da momentum yakalamaya ne kadar çalışsa’da başarılı olamamıştı.Tizen sonunda Samsung yapım akıllı saatler’de google yazılımlarını kendi yazılımlarıyla değiştirdi. Samsung Tizen yazılımını Bir ara mobil de kullanmayı düşünmüş olsa’da sonra’dan Tizen yazılımlarını akıllı saat ve bağlı cihazlarda kullanmaya karar vermişlerdir.Google ve Samsung ortaklığıyla yapılan akıllı saat Gear S4 veya Galaxy Watch olmasada iki şirket’in yeni akıllı saate çok ciddi bir şekilde geliştirildiği ve proje adı ise Flagship Watch olduğu söyleniyor.Yeni akıllı saat in eylül’ün 3.haftası satışa çıkarmayı planladıkları söyleniyor.DEVAMINI OKU

Donanım

Sony: PlayStation 5 için Geri Sayım!

,

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, PlayStation 4 Pro’nun çıkışıyla rötar yapan PlayStation 5 için çalışmalar başladı.

Sony’nin sevilen oyun konsolu PlayStation’ın 5’in sürümü için oyunseverleri yakından ilgilendiren bir iddia geldi. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, 7 nm işlemci teknolojisini kullanarak CLN7FF kod adlı bir çip üretimine başladı. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddialara göre bu çipler PS5’in işlemci altyapısını oluşturacak.

Bu da Sony’nin PlayStation 5 için artık düğmeye bastığı anlamına geliyor. Sony hala PlayStation 5 için bir tarih vermemek konusunda inadını sürdürüyor. Ancak şirkete yakın kaynaklara göre, Sony, 2020’de yeni PS konsolunu görücüye çıkaracak.

Peki PlayStation 5’te hangi özellikler yer alacak? İşte sıkça dile getirilen iddialar…

4K (en az 3840 x 2160) çözünürlükteki oyunlara destek ve PlayStation VR entegrasyonu.
PS5, piyasadaki en büyük rakibi Xbox One gibi televizyon ve akış gibi fonksiyonlara sahip hepsi bir arada konsolla karşımıza çıkabilir.

Cihazın ABD fiyatının ise 499 dolar olması bekleniyor. PS 5’in Türkiye fiyatına dair bir bilgi ise bulunmuyor.

DEVAMINI OKU

Donanım

Intel, Normal Görünen Akıllı Gözlük Yaptı!

,

Intel’in yeni Vaunt akıllı gözlüğünün en önemli parçaları, bırakılan parçalar:

İnsanları sürünmeye elverişli herhangi bir kamera yok, itmek için herhangi bir düğme yok, sürüklemek için herhangi bir hareket alanı yok, parlayan bir LCD ekran yok, mercek önünde yüzen garip bir kol, hoparlör yok ve mikrofon yok (şimdilik).

Vaunt gözlükleri dışarıdan bakıldığında gözlüklere benziyor. Onları giydiğinizde, ekrana neye benzediğine dair bir bilgi akışı görüyorsunuz, ancak aslında retinanız üzerine yansıtılıyor.

Normal gözlüklerden neredeyse ayırt edilemez olduğunu sizde kullanınca anlayacaksınız…

Sağ lens üzerinde bazen görülen küçük bir kırmızı parıltı dışında, çevrenizdeki insanlar akıllı gözlük taktığınızı bile bilmiyor olacaklar. Google Glass’ın beş yıl önce yaptığı gibi, Vaunt bu yıl geliştiriciler için “erken erişim programı” başlatacak. Ancak Intel’in hedefleri Google’dan tamamen farklıdır.

Google Glass ve onunla birlikte gelen Glassholes, kafaya takılan görüntüleri kötü bir üne kavuşturmuştu. HoloLens, kelimenin tam anlamıyla bir Windows PC’yi kafanıza koyan eksiksiz bir üst düzey AR deneyimini amaçlıyor. Magic Leap, tüm bilgisayarı kalçanızın üzerine koyuyor ve ayrıca kulaklık seti bir Vin Diesel filminde olduğu gibi görünen bir gözlük setidir .

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: