biozet.net

Donanım

Google’dan Performans Dostu ‘Spectre’ Koruması

,

Yazılım tabanlı olarak geliştirilen yeni çözüm, bilgisayarın işlemcisine herhangi bir etkide bulunmadan, saldırının hedef aldığı birimleri harici etkenlere karşı koruyor.

Spectre ve Meltdown adlı işlemci açıkları ilk olarak geçtiğimiz hafta ortaya çıktığından bu yana teknoloji firmaları kullanıcıların cihazlarına güncelleme göndermek için büyük çabalar sarf ediyorlar. Tek sorun şu ki; çip seviyesinde kodlama ve işlevleri ilgilendiren bu hataların giderilmesi için Intel ve Microsoft’un yayınladığı yamalar, bilgisayarları daha da yavaşlattı.

Fakat Google’a göre her iki cihanda mesud ve bahtiyar olmak hala mümkün. Google’ın ‘Spectre’ işlemci saldırılarının ‘Variant 2’ adlı bölümü için geliştirdiği çözüm, saldırının etkisi altında kalan işlemci özelliklerini devre dışı bırakmaktansa, bazı yazılım yamalarını kullanmayı tercih ediyor. Bildiğiniz üzere Variant 2, performansa olumsuz bir etki yapmadan giderilecek en zor saldırı tipi. Google, Microsoft ve Intel’in geliştirdikleri yamaya kıyasla kendi yamasının performans üzerinde göz ardı edilebilir bir etkisi var.

Google'dan Performans Dostu 'Spectre' Koruması

Spectre Variant 2, ‘spekülatif uygulama’ adı verilen bir işlemci özelliğini hedef alıyor. Microsoft yaptığı açıklamada, işletim sistemi ve silikon seviyesindeki mikrokodlar için geliştirdiği yamaların, özellikle Windows 7 ya da Windows 8 (2015 yılı ve daha önceki modeller) silikonları üzerinde çalışan sistemler için performansı etkileyici özelliğe sahip olduklarını doğrulamıştı.

Google ise ‘Retpoline’ adını verdiği yazılım tabanlı yamasının performans üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını ya da çok az bir etkide bulunduğunu iddia ediyor. Retpoline’ın yapımcısı Paul Turner yaptığı açıklamada “Retpoline dizileri, dolaylı dalların spekülatif uygulamadan izole edilmesini sağlayan bir yazılım yapısından ibarettirler. Bu yazılım, hassas sarmalları dolaylı birimleri hedef alan saldırılardan korumak için uygulanabilir” diyor.

Google’ın başkan yardımcısı Ben Treynor Sloss bir mesajında şöyle diyor: “Bu durum, Google’ın performans ayarlı güncellemelerinin gerçek hayatta kullanımının iş yüklerinde materyal etkisine sahip olmadıklarına yönelik olarak kendi içimizde yaptığımız değerlendirmenin bir teyidi olma özelliğini gösteriyor. Retpoline tabanlı korumanın, mevcut donanım üzerinde Variant 2 için uygulanabilecek en iyi performans odaklı çözüm olduğuna inanıyoruz. Retpoline tüm platformlarımızda kullanıcı performansına etkide bulunmadan tam bir koruma sağlamaktadır. Yaptığımız araştırmayı yayınladıktan sonra bu araştırmanın sektör çapında bulut sistemlerin gelişimini sağlamak için evrensel ölçekte uygulanabileceğini ümit ediyoruz.”

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Donanım

Samsung Yeni Akıllı Saati Wear OS İle Geliştiriyor Tizen İle Değil

,

Samsung ve Google bu sonbahar yeni bir akıllı saat için ortaklık kurabilirler.Haberlere göre iki şirket son teknoloji ile donanmış Wear-OS geliştirmekteler.Eğer iki şirket’in ortaklığı yürür ve yeni bir akıllı saat geliştirilirse Samsung’un son birkaç senede çıkardığı ilk Google platformlu akıllı saat’i olacak.Samsung’un 2014’de tanıtılan Gear Live isimli akıllı saati o sene LG’nin çıkarmış olduğu LG G Watch ile karşılaştırılmıştı ve Gear Live istenen performansı veremeyip hem satışlarda hemde platformlar’da momentum yakalamaya ne kadar çalışsa’da başarılı olamamıştı.Tizen sonunda Samsung yapım akıllı saatler’de google yazılımlarını kendi yazılımlarıyla değiştirdi. Samsung Tizen yazılımını Bir ara mobil de kullanmayı düşünmüş olsa’da sonra’dan Tizen yazılımlarını akıllı saat ve bağlı cihazlarda kullanmaya karar vermişlerdir.Google ve Samsung ortaklığıyla yapılan akıllı saat Gear S4 veya Galaxy Watch olmasada iki şirket’in yeni akıllı saate çok ciddi bir şekilde geliştirildiği ve proje adı ise Flagship Watch olduğu söyleniyor.Yeni akıllı saat in eylül’ün 3.haftası satışa çıkarmayı planladıkları söyleniyor.DEVAMINI OKU

Donanım

Sony: PlayStation 5 için Geri Sayım!

,

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, PlayStation 4 Pro’nun çıkışıyla rötar yapan PlayStation 5 için çalışmalar başladı.

Sony’nin sevilen oyun konsolu PlayStation’ın 5’in sürümü için oyunseverleri yakından ilgilendiren bir iddia geldi. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, 7 nm işlemci teknolojisini kullanarak CLN7FF kod adlı bir çip üretimine başladı. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddialara göre bu çipler PS5’in işlemci altyapısını oluşturacak.

Bu da Sony’nin PlayStation 5 için artık düğmeye bastığı anlamına geliyor. Sony hala PlayStation 5 için bir tarih vermemek konusunda inadını sürdürüyor. Ancak şirkete yakın kaynaklara göre, Sony, 2020’de yeni PS konsolunu görücüye çıkaracak.

Peki PlayStation 5’te hangi özellikler yer alacak? İşte sıkça dile getirilen iddialar…

4K (en az 3840 x 2160) çözünürlükteki oyunlara destek ve PlayStation VR entegrasyonu.
PS5, piyasadaki en büyük rakibi Xbox One gibi televizyon ve akış gibi fonksiyonlara sahip hepsi bir arada konsolla karşımıza çıkabilir.

Cihazın ABD fiyatının ise 499 dolar olması bekleniyor. PS 5’in Türkiye fiyatına dair bir bilgi ise bulunmuyor.

DEVAMINI OKU

Donanım

Intel, Normal Görünen Akıllı Gözlük Yaptı!

,

Intel’in yeni Vaunt akıllı gözlüğünün en önemli parçaları, bırakılan parçalar:

İnsanları sürünmeye elverişli herhangi bir kamera yok, itmek için herhangi bir düğme yok, sürüklemek için herhangi bir hareket alanı yok, parlayan bir LCD ekran yok, mercek önünde yüzen garip bir kol, hoparlör yok ve mikrofon yok (şimdilik).

Vaunt gözlükleri dışarıdan bakıldığında gözlüklere benziyor. Onları giydiğinizde, ekrana neye benzediğine dair bir bilgi akışı görüyorsunuz, ancak aslında retinanız üzerine yansıtılıyor.

Normal gözlüklerden neredeyse ayırt edilemez olduğunu sizde kullanınca anlayacaksınız…

Sağ lens üzerinde bazen görülen küçük bir kırmızı parıltı dışında, çevrenizdeki insanlar akıllı gözlük taktığınızı bile bilmiyor olacaklar. Google Glass’ın beş yıl önce yaptığı gibi, Vaunt bu yıl geliştiriciler için “erken erişim programı” başlatacak. Ancak Intel’in hedefleri Google’dan tamamen farklıdır.

Google Glass ve onunla birlikte gelen Glassholes, kafaya takılan görüntüleri kötü bir üne kavuşturmuştu. HoloLens, kelimenin tam anlamıyla bir Windows PC’yi kafanıza koyan eksiksiz bir üst düzey AR deneyimini amaçlıyor. Magic Leap, tüm bilgisayarı kalçanızın üzerine koyuyor ve ayrıca kulaklık seti bir Vin Diesel filminde olduğu gibi görünen bir gözlük setidir .

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: