biozet.net

Genel

McDonalds’ın Yasaklandığı 9 Ülke

,

Amerika’ da McDonalds’dan en fazla 100 metre uzakta olabilirsiniz desek yanlış olmaz. Ancak bazı ülkelerde hiç bulunmuyor. Bunun sebebi bazen ekonomik çöküşler, bazen de siyasi baskılar oluyor.

 

Bermuda

1995 yılına kadar Karayipler Adası’nda sadece bir McDonald’s vardı ancak sonrasında kapatıldı. 1970’kere kadar faaliyetlerini sürdüren bu restaurantın kapatılma sebebi ülkenin McDonalds’ı yasaklayan bir yasa çıkarması. 1985’te yasadaki açığı farkeden yetkililer Hava İstasyonunda bir şube açmayı başarmış ancak 1995’te o da kapatılmış. 1999 da franchise yolu ile ülkeye girmek isteyen yetkililer karşısında yine yasa kazandı.

İran

Her ne kadar Amerika ile olan çalkantılı ilişkisine rağmen İran, gerek nüfusu gerekse farklı milletleri barındırması sebebiyle McDonalds’ın dikkatini çeken ülkelerden en büyüğü. 1979 yılında yasaklanan zincir market sistemi, bu alanda yapılacak bütün adımları bitirmiştir. Ancak İran, batılı ülkelerle olan olumlu ilişkilerle bu yasağı sadece yerli olmayan markalar ile biraz esnetmiş. Bu durumu fırsat bilen İranlı girişimcilerde aynı konseptte Mash Donalds’ı çıkardı. Durum gittikçe karmaşık hale gidecekmiş gibi görünüyor.

 

Makedonya

Balkanlar’da yer alan bu küçük Avrupa ülkesi, bir kaç McDonald’s restaurantına sahipti hatta 7 tanesi başkent Üsküp’teydi. 2013 yılında McDonald’s yetkililerinin Makedonyadaki lisansı iptal edildi ve teker teker bütün mağazaları kapandı. Söylentilere göre Makedonya’dan çekilmesi Avrupa’da büyük zarara uğramasına sebep oldu.

 

Yemen

Ortadoğuda yaşanan gelişmeler ve ekonominin sallantıda olması McDonalds’ı çok etkilemiş olmalı ki Yemen’i “ekonomik açıdan uygun” sınıfından çıkarmış. Öte yandan ülkedeki karşıt grup ve terör örgütleri de tehditler yağdırmış.

Şube açılırsa canlı bomba ile açılışa geliriz diyen bile olmuş.

Montenegro

Montenegro

2003 yılında şirket, bu adada bir dükkan açma kararı aldı. Mobil McDonalds. İşletmeciler McDonalds’a olan talebi görünce kendi aralarında birleşip şirketin şubeleşmesini önledi ve McDonalds bir ülkeden daha çekilmek zorunda kaldı.

Zimbabwe

Zimbabwe

2000 yılına kadar faaliyetlerine devam eden McDonald’s, Zimbabwe’de yaşanan büyük ekonomik kriz sebebiyle isim değiştirerek ülkeden çekilme kararı aldı. Mickey-D-Free olarak onlarca şubesiyle hizmet vermekte ancak sahalara McDonalds olarak çıkacağı günler yakın gibi görünüyor.

 

Bolivya

Bolivia

Güney Amerika’nın tamamında yasaklanmamasına rağmen McDonalds düşmanlığı bu bölgede gün geçtikçe artıyor. 2002’ye kadar direnebilen ve tarihinin en az çocuk menüsünün satıldığı yer olarak tarihe geçen bu ülkede insanlar, Amerikan ürünlerine ve restaurantlarına para harcamak istemiyor. Şu anki cumhurbaşkanı ise franchise konusunda tavrını çoktan ortaya koymuş: “Beni insan sağlığı ilgilendirir, şirket karı ve kazançları değil.”

 

İzlanda

Iceland

Bizde gördüğümüzde çok şaşırdık ama gerçekten öyle. 2009 yılında yaşanılan ekonomik kriz sebep olarak gösterilse de Dünya’nın en sağlıklı beslenen ülkesi olan İzlanda’nın, “Sağlıklı yemekler, sağlıklı insanlar” görüşünün de bu ayrılığın en önemli faktörü olarak bilinmekte.

 

Kuzey Kore

North Korea

Hiç şaşırmadık inanın. Ülkede, bir elin parmaklarını geçmeyen “yasaklanmamışlar” listesi var mıdır diye düşündürmüyor değil. Şaşırtıcı olmadığı gibi totaliter rejimler Amerikan şirketlerine hiç hevesli değiller ve McDonald’s bu konuda istisna değil.

Peki ülkemizde kaç adet McDonalds var?

118 ülkede 31 bin restaurantı bulunan McDonalds’ın ülkemizde 134 şubesi bulunuyor.

 

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Genel

Xiaomi: Yeni ürünü olan Airdots!

,

1

Xiaomi, telefonları için olduğu kadar basit, ucuz aksesuarları ile bilinir ve şirketin en son gayreti özellikle dikkat çekicidir!

Mi AirDots ismindeki kulaklıklar tasarım olarak akıllara Samsung IconX modellerini getirdi. Beyaz rengiyle satışa sunulan kulaklıklar; tek şarjla 4 saate kadar, mono kullanımda ise 5 saate kadar kullanım ömrü sunuyor.

Kulaklıların yanında gelen, aynı zamanda muhafaza ve şarj kutusu ise 12 saate kadar şarj sunabiliyor. Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanan kulaklıkların her birisi 4.2 gram ağırlığında iken kulaklıkların 7.22 mm sürücüye sahip olduğunu da belirtelim.

Kulaklıkların üzerinde yer alan dokunmatik yüzey sayesinde müzik çalar kontrol edilebilecek veya çağrılar cevaplanabilecek.

11 Kasım’dan itibaren Çin’de satışına başlanacak olan kulaklıkların fiyatı ise yaklaşık olarak 30 dolar olacaktır…

 

1
DEVAMINI OKU

Genel

Köpek ve Ördek Arasında ki Özel ve Hassas Bağ

,

Fotoğrafları çeken kişinin adı Natacha. Güney Fransa da bir çiftlikde yaşayan 18 yaşında amatör bir fotoğrafçı. Natacha’ya göre Dünya üzerinde ki 2 ana tutku olan fotoğraf ve hayvanları tek bir karede birleştirmeyi seviyor.

Fotoğraflarda ki en güzel görüntü de ördek ve köpeğin arasında ki dostluk dikkat çekiyor. Vendetta, Alman kurdu dişi bir köpek ve Lemonyi Hint bir koşucu ördek.

Vendetta suyu çok seven bir köpek ve sahibi onu sürekli göle götürmeye başlamış.

Bu özel iki güzel arkadaş arasında ki özel bağı size göstermek için genç fotoğrafçı değişik bir yöntemle sizelerin karşınıza çıkıyor.Çektiği fotoğrafların bazıları aşağıda…

  

DEVAMINI OKU

Genel

Apple: Mac OS Mojave 10.14 Yayınlandı!

,

Apple tarafından WWDC 2018 etkinliğinde tanıtımı yapılan ve Mac kullanıcıları tarafından merakla beklenilen macOS Mojave 10.14 sürümü nihayet yayınlandı.

 

iMac, iMac Pro, MacBook, MacBook Pro, Mac Mini ve Mac Pro modelleri için yeni bir deneyim sağlayacak olan Mac OS Mojave 10.14 ile Mac OS High Sierra 10.13 ile ilgili yaşanan tüm sorunların da ortadan kaldırılmasına odaklanılıyor.

Mojave’nin Özellikleri:

Yeni Mac OS sürümüne adını Kaliforniya, Mojave Çölü veriyor. Arka plan olarak görülen görüntü de bu çölün karanlıkta çekilmiş bir fotoğrafı. Şirketin son dönemdeki marka tescilleme çalışmaları da bu adın geleceğine bir süredir işaret ediyordu.

Mac OS 10.14 yenilikleri arasında öncelikle Karanlık Mod bulunuyor. macOS 10.13 sürümünde sadece dock ve üst menü çubuğu ile kısıtlı kalan karanlık mod, yeni sürümde tüm işletim sistemine yayılacak. Dinamik Masaüstü özelliği ise günün saatine göre değişkenlik gösteriyor.

Yeni Desktop Stacks özelliği ise masaüstünüzdeki karmaşanın önüne geçmenizi sağlayacak. Masaüstünüzdeki tüm içerikler tür, tarih veya etiketlere göre birleştirilecek. Bu ikon yığınının üzerine tıkladığınızda ise hepsini görebilir hale geleceksiniz.

Galeri adlı yeni Finder görüntüleme modu ise dosya ön izlemelerini kolayca yapmanızı sağlıyor. Metaveri gösterebilen bu görüntüleme ile fotoğraflar için hızlı eylemler gerçekleştirmek mümkün. Hızlı eylemler ile örneğin birden çok dosya seçerek tek tıklama ile PDF oluşturmak oldukça kolay.

Ekran Görüntüsü almak konusunda da geliştirmeler sağlanıyor. Ekran görüntüsünün bir küçük görüntüsü sağlanıyor ve hızlı araçlar ile bu görüntü üzerinde kolayca değişiklikler yapılabiliyor. iOS kullanıcıları bu konuda hiç yabancılık çekmeyecek.

Continuity Camera (Devamlılık Kamerası) ise Mac için fotoğraf çekme seçeneği sunuyor. iPhone kameranız ile çektiğiniz fotoğraf anında Mac bilgisayarınıza aktarılıyor.

 

iOS 12 ile duyurulan Apple News uygulaması Mac bilgisayarlara da geliyor. Uygulama ile kullanıcıların güvendiği haber kaynaklarından en son haberleri takip etmesinde büyük kolaylıklar sağlayacak.

 

Ayrıca, Sesli Notlar özelliği de Mac bilgisayarlara geliyor. 32 kişinin aynı anda sesli ve görüntülü konuşmasını mümkün kılan Grup FaceTime özelliği de yine Mac bilgisayarda kullanılabilecek

 

Güvenlik ve Gizlilik konusuna da önem veriliyor. Kullanıcıların özel verilerinin özel kalacağı konusunun altı çiziliyor. Donanımsal ve yazılımsal  güvenlik yoluyla uygulamaların verilere nasıl erişeceğini kontrol edebileceksiniz. Safari de bunlardan nasibini alarak verilerinizin özel kalması için cihazınızın takip edilmesini önleyecek

önlemlere kavuşuyor.

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: