biozet.net

Genel

Robotlar, Düşündüğünüz Kadar İnsan İşi Yapamaz

,

robot

Bildiğimiz gibi otomasyon hayatımızı altüst edecek. Ancak bu bizim yani insanların işlerini tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. Herhangi bir sıkıntı olsa bile, bu teknoloji çalışanlarının elinde olan bir yazılım olacaktır. Yani kısıtlamalarla beraber gelecek bir teknoloji.

Bu olay 1990’daki The Image adlı bilim kurgu filmine dayanmaktadır. Ancak Mercedes Benz bu sistemi önümüzde ki 5 yıl içerisinde hayata geçirmek için yarı özerk sürücü pilot teknolojisi peşinde. Yanı sıra Uber de aynı zamanda kendi kendini sürebilecek bir teknoloji peşindedir. Volvo ile olan ortaklığı da filoların yerine geçmesi için göstermiş olduğu çabalarından birisidir.

Jonnycab, futurolojiye ait olabilir, ancak eğer MIT akademisyenleri Erik Brynjolfson ve Andrew McAfee doğru söylüyorlarsa, robotik teknolojiler bizi iş dünyasından kurtarırken bizde biraz daha fazla boş vakit geçirebiliriz.İş Yoksa, Daha Fazla Oyun mu?

Bunlar yeni kavramlar değil. Karl Marx , teknolojinin serbest çalışanları zorlu emekten almasına ve “çalışma süresinin azalmasına” yol açacağını savundu . 1930’lu yıllarda Bertrand Russell ” biraz daha fazla boşta kalma ” nın faydalarından bahsetti ve ekonomist John Maynard Keynes, otomasyonun 15 saatten daha kısa bir çalışma haftası sürdürebileceğini öngördü .

Güçlendirmek mi Daha Fazla Köleleştirmek mi?

Bunun yerine, bazıları, dijital platformların insanları ne zaman ve nerede çalıştıklarını seçme özgürlüğü ve ne kadar kazanacağını kendi patronları yapmalarını sağlayacaklarını düşünüyorlar.

Teknoloji eski iş becerilerinin yerini alabilirken, yeni iş talepleri ortaya çıkıyor. Çoğu şirket, hissedarlarını tatlı tutarak kazanılmış menfaatlerini korumak (kârın en üst düzeye çıkarmak) isterken, sıklıkla pahalı sermaye altyapılarına yatırım yapmak yerine daha ucuz emek arayışı içindir.

Akıllı bir görme robotu, 10 Ocak 2018'de Las Vegas Convention Center'da CES 2018 sırasında Endüstriyel Teknoloji Araştırma Enstitüsü standında Scrabble'ı oynuyor

Otomatikleştirmek için teknolojiyi kullanma yeteneği mutlaka uygulanmasına yol açmaz. Robotlardan yarar sağlayabilecek ABD şirketlerinden sadece% 10’u bunu yapmayı seçti . Bakım evleri, restoranlar, barlar ve bazı fabrikalar dahil düşük nitelikli ve düşük ücretli sektörler için, istihdam için daha az maliyetli olmaya devam edecektir.

Aracınızı son kez yıkadığınızı düşünün. Şans, otomatik geçiş yolu değil, göçmen emek tarafından otomatik alternatiften daha düşük maliyetle uygulanan bir elle yıkama. Kısaca, emek ucuz kalırken, işverenler teknoloji potansiyelinden fayda sağlamak yerine nakit eğiliminde.

Birçok işverenin teknoloji yoluyla yenilik yapma niyeti yoktur. Tüketim ve serbest piyasa ilkelerine neredeyse kör bir inanç, teknolojinin Bertrand Russell’ın topluma fayda sağlayacağını düşündüğü boşta kalma ve boş zamanlarının bir kısmını sağlamaktan çok, daha fazla kar elde etmek için kullanıldığı anlamına geliyor.

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Genel

Xiaomi: Yeni ürünü olan Airdots!

,

1

Xiaomi, telefonları için olduğu kadar basit, ucuz aksesuarları ile bilinir ve şirketin en son gayreti özellikle dikkat çekicidir!

Mi AirDots ismindeki kulaklıklar tasarım olarak akıllara Samsung IconX modellerini getirdi. Beyaz rengiyle satışa sunulan kulaklıklar; tek şarjla 4 saate kadar, mono kullanımda ise 5 saate kadar kullanım ömrü sunuyor.

Kulaklıların yanında gelen, aynı zamanda muhafaza ve şarj kutusu ise 12 saate kadar şarj sunabiliyor. Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanan kulaklıkların her birisi 4.2 gram ağırlığında iken kulaklıkların 7.22 mm sürücüye sahip olduğunu da belirtelim.

Kulaklıkların üzerinde yer alan dokunmatik yüzey sayesinde müzik çalar kontrol edilebilecek veya çağrılar cevaplanabilecek.

11 Kasım’dan itibaren Çin’de satışına başlanacak olan kulaklıkların fiyatı ise yaklaşık olarak 30 dolar olacaktır…

 

1
DEVAMINI OKU

Genel

Köpek ve Ördek Arasında ki Özel ve Hassas Bağ

,

Fotoğrafları çeken kişinin adı Natacha. Güney Fransa da bir çiftlikde yaşayan 18 yaşında amatör bir fotoğrafçı. Natacha’ya göre Dünya üzerinde ki 2 ana tutku olan fotoğraf ve hayvanları tek bir karede birleştirmeyi seviyor.

Fotoğraflarda ki en güzel görüntü de ördek ve köpeğin arasında ki dostluk dikkat çekiyor. Vendetta, Alman kurdu dişi bir köpek ve Lemonyi Hint bir koşucu ördek.

Vendetta suyu çok seven bir köpek ve sahibi onu sürekli göle götürmeye başlamış.

Bu özel iki güzel arkadaş arasında ki özel bağı size göstermek için genç fotoğrafçı değişik bir yöntemle sizelerin karşınıza çıkıyor.Çektiği fotoğrafların bazıları aşağıda…

  

DEVAMINI OKU

Genel

Apple: Mac OS Mojave 10.14 Yayınlandı!

,

Apple tarafından WWDC 2018 etkinliğinde tanıtımı yapılan ve Mac kullanıcıları tarafından merakla beklenilen macOS Mojave 10.14 sürümü nihayet yayınlandı.

 

iMac, iMac Pro, MacBook, MacBook Pro, Mac Mini ve Mac Pro modelleri için yeni bir deneyim sağlayacak olan Mac OS Mojave 10.14 ile Mac OS High Sierra 10.13 ile ilgili yaşanan tüm sorunların da ortadan kaldırılmasına odaklanılıyor.

Mojave’nin Özellikleri:

Yeni Mac OS sürümüne adını Kaliforniya, Mojave Çölü veriyor. Arka plan olarak görülen görüntü de bu çölün karanlıkta çekilmiş bir fotoğrafı. Şirketin son dönemdeki marka tescilleme çalışmaları da bu adın geleceğine bir süredir işaret ediyordu.

Mac OS 10.14 yenilikleri arasında öncelikle Karanlık Mod bulunuyor. macOS 10.13 sürümünde sadece dock ve üst menü çubuğu ile kısıtlı kalan karanlık mod, yeni sürümde tüm işletim sistemine yayılacak. Dinamik Masaüstü özelliği ise günün saatine göre değişkenlik gösteriyor.

Yeni Desktop Stacks özelliği ise masaüstünüzdeki karmaşanın önüne geçmenizi sağlayacak. Masaüstünüzdeki tüm içerikler tür, tarih veya etiketlere göre birleştirilecek. Bu ikon yığınının üzerine tıkladığınızda ise hepsini görebilir hale geleceksiniz.

Galeri adlı yeni Finder görüntüleme modu ise dosya ön izlemelerini kolayca yapmanızı sağlıyor. Metaveri gösterebilen bu görüntüleme ile fotoğraflar için hızlı eylemler gerçekleştirmek mümkün. Hızlı eylemler ile örneğin birden çok dosya seçerek tek tıklama ile PDF oluşturmak oldukça kolay.

Ekran Görüntüsü almak konusunda da geliştirmeler sağlanıyor. Ekran görüntüsünün bir küçük görüntüsü sağlanıyor ve hızlı araçlar ile bu görüntü üzerinde kolayca değişiklikler yapılabiliyor. iOS kullanıcıları bu konuda hiç yabancılık çekmeyecek.

Continuity Camera (Devamlılık Kamerası) ise Mac için fotoğraf çekme seçeneği sunuyor. iPhone kameranız ile çektiğiniz fotoğraf anında Mac bilgisayarınıza aktarılıyor.

 

iOS 12 ile duyurulan Apple News uygulaması Mac bilgisayarlara da geliyor. Uygulama ile kullanıcıların güvendiği haber kaynaklarından en son haberleri takip etmesinde büyük kolaylıklar sağlayacak.

 

Ayrıca, Sesli Notlar özelliği de Mac bilgisayarlara geliyor. 32 kişinin aynı anda sesli ve görüntülü konuşmasını mümkün kılan Grup FaceTime özelliği de yine Mac bilgisayarda kullanılabilecek

 

Güvenlik ve Gizlilik konusuna da önem veriliyor. Kullanıcıların özel verilerinin özel kalacağı konusunun altı çiziliyor. Donanımsal ve yazılımsal  güvenlik yoluyla uygulamaların verilere nasıl erişeceğini kontrol edebileceksiniz. Safari de bunlardan nasibini alarak verilerinizin özel kalması için cihazınızın takip edilmesini önleyecek

önlemlere kavuşuyor.

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: