biozet.net

Sosyal Medya

Facebook, Brexit’teki Rusya Müdahalesini Tekrar Soruşturacak

,

Facebook, geçtiğimiz yıllarda düzenlenen ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının oylandığını Brexit referandumuna ilişkin Rus propagandacıların etkisinin olduğu dezenfarmasyon ile ilgili yeni bir soruşturma başlatıyor.

Facebook’un İngiltere politika direktörü Simon Milner tarafından dijital işler parlamento komisyonu başkanlığına gönderilen mektupta,  Facebook’un birkaç hafta boyunca “tarihi verilerin ayrıntılı analizini” yapacağı söylendi. Aralık ayında yapılan soruşturmada Rusya müdahalesinin varlığına yönelik çok az kanıt bulunmuştu. Facebook tarafından Rus dezenformasyon kampanyasının yapıldığı kabul edilmişti ancak bunun istatistiksel olarak çok küçük olduğu vurgulanmıştı.

Milner mektubunda, daha önce yapılan soruşturmanın, ABD merkezli birçok sahte hesabın arkasında olduğu iddia edilen Kremlin bağlantılı İnternet Araştırma Kurumu’na odaklandığını belirtti. İngiltere parlamento üyesi Damian Collins’in daha yakından soruşturma talebi üzerine, Facebook, araştırma ekiplerinin, Brexit referandumuna ilişkin koordine bir şekilde faaliyet yürüten ve daha önce tanımlanamayan kümeleri tanımlanmaya çalıştıklarını söyledi. Milner ayrıca, “İstihbarat değerlendirmeleri veya raporlar da dahil olmak üzere her şeyin” yeni soruşturmaya yardımcı olabileceğini de belirtti.

Facebook Kasım ayında yaptığı açıklamada Brexit oylarını ABD Kongresi’ne karşı savunmuş ve oylamayı etkilediği iddia edilen hesapların istatistiksel olarak oldukça küçük olduğunu duyurmuştu. Hatırlayacağınız üzere 2017 yılı son çeyreğinde bu konu oldukça gündem olmuş İngiltere Başbakanı Theresa May de Rusya’ya yönelik tepkilerini dile getirmişti. Yeni araştırma, Rusya ile bağlantılı propaganda hesaplarının kapsamı hakkında daha fazla ayrıntı sunabilir ve İngiltere’de Facebook’a yönelik süren siyasi baskıyı hafifletebilir.

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Genel

Netflix: Kullanıcılar Dikkatli Olun!

,

Dolandırıcılar geliştirdiği yeni yöntem ile birlikte Netflix kullanıcıları hedef aldı. Yeni geliştirilen yöntemle, sanki Netflix‘ten gönderilmiş gibi hissettirilen sahte e-postalarla kullanıcıların ödeme bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı!
Bu konu hakkında kullanıcılarını uyaran, popüler yayın servisi, son derece dikkatli olunması gerektiğinin altını özellikle çiziyor.

Dolandırıcıların yeni hedefi Netflix!

Dolandırıcılar sahte e-postalar ile birlikte Netflix kullanıcılarının kredi kartı bilgilerini çaldıkları ortaya çıktı. Sahte e-postalar ile yayın servisi kullanıcılarını hedef alan dolandırıcılar, kullanıcılardan ödeme bilgilerini güncellemesini istiyor. Netflix yetkililerinden gönderilmiş gibi gösterilen sahte e-postalar konusunda kullanıcılarını uyaran global yayın servisi, dikkatli olunmasının altını çiziyor.

Birçok kullanıcıyı rahatlıkla kandırabilecek dilde yazılmış olan bu e-postalarda, ödeme işleminde sorun yaşıyorsanız, tekrar denemeniz için ödeme bilgilerinizi güncellemeniz isteniyor. Daha sonrasında ise yukarıdaki görselde göreceğiniz gibi kırmızı butonda yer alan ”Hesabı Şimdi Güncelle” seçeneğine tıklamanız isteniyor.Birleşik Krallık Sahtekarlık ve Siber Suçla Mücadele Merkezi dolandırıcılar tarafından gönderilen sahte mailleri açılmaması gerektiği konusunda kullanıcıları uyardı. Yapılan uyarıda beklenmedik şekilde gelen e-postadaki bağlantılara direkt olarak tıklanmaması gerektiği belirtiliyor.

Sahte e-postaların bir örneğini yayınlayan Siber Suçla Mücadele Merkezi, kişisel veya finansal bilgilerinize yönelik istenmeyen talepleri sorgu süzgecinden geçirmemiz gerektiği vurgulanıyor. Bu tarz maillerin dolandırıcılık girişimi için hazırlanmış olduğu da merkez tarafından altı çiziliyor.Bu konu sadece global yayın servisi ile sınırlı olmadığını da belirtelim. Birçok benzer şekilde kullanıcıları dolandıran hackerlar, ne yazık ki kullanıcıların dikkatsizliğinden oldukça fazla yaranıyorlar.

Dolandırıcıların tuzağına düşmemek için, gelen bu tarz sahte e-postalara karşı her zaman tedbirli ve dikkatli olmanız da fayda var.

DEVAMINI OKU

Sosyal Medya

Facebook, Yeni Arkadaşlık Uygulaması Geliştiriyor

,

Facebook yeni arkadaşlık uygulamasını, çalışanlarıyla test etmeye başladı. İki ay önce yapılan F8 geliştiriciler konferansında duyurulan yeni uygulamanın ilk testlerine başlandı. Bağımsız çalışan bir uygulama araştırmacısı olan Jane Manchun Wong, geçtiğimiz günlerde Facebook’un kaynak kodlarını incelerken bu uygulamayı keşfetti. Wong, keşfini Twitter üstünde paylaştıktan sonra Facebook, uygulamanın varlığını doğruladı. • Ekran görüntüsünden anladığımız kadarıyla ilk etapta ABD’de kullanıma sunulacak.
 • Çalışanların kullanma sebebi birbirleriyle ilişki kurmak değil, hataları ve kullanımı iyileştirmeden dolayıymış.


 • Çalışanlarından istediği uygulamayı sahte profil ile kullanmaları.
 • Yine ekran görüntüsünde gördüğümüz gizlilik ile ilgili bilgide, Facebook arkadaşlarınıza bu uygulamayı kullandığınızı gizliyor.
 • Henüz uygulamanın yayınlanacağı kesinleşmemiş diğer beta uygulamaları gibi test aşamasında.
 • Diğer arkadaşlık uygulamalarına göre en büyük artısınının arkasında Facebook olması ve uygulama dışı etkileşimi de Facebook ve İnstagram üzerinden yakalaması olabilir.

 

DEVAMINI OKU

Genel

Son 30 Yılın En Büyük Kasırgası:Florence

,

ABD şu sıralar zor günler geçiriyor. Florence kasırgasında şu ana kadar en az 5 kişi öldü ve yüz binlerce kişinin gidecek evi yok.
 • Cuma günü Kuzey Carolina’dan giriş yapan fırtına 24 saatte tüm Carolina’yı etkisi altına almış durumda.
 • Fırtınanın yeryüzündeki hızı 60 km/s.
 • Bir ağacın yerinden sökülüp anne ve bebeğin üzerine düşmesinden sonra ölü sayısı 5’e çıktı.
 • 8 yıllık yağışın 2-3 günde bölgeye yağması bekliyor. Bu da 18 trilyon galon yani 68.137.412.112 metreküp su demek.
 • Barınakların kapasitesi bir kaç saat içerisinde doldu ve yüz binlerce insanın gidecek evi yok.

Tropik bir fırtına olan ancak şiddetli ve kesilmeyen yağışı ile felaket senaryolarını aratmayan Florence Kasırgası, şehri etkisi altına aldı. Wall Street Journal‘ın haberine göre en az 5 kişi öldü. 150’den fazla kişi kayıp.

Fırtınayı görüp köpeklerini kurtarmak isteyen bir kişi fırtınaya kapılıp can verdi. Bir ağacın yerinden sökülüp bir anne ve bebeğinin üzerine düşmesi ile ölü sayısı 5’e yükseldi.Ulusal Kasırga Merkezi‘ne göre yağışlar suyu yeryüzünden 12 metre yükseltecek büyük bir sel felaketine sebep olacağını bildiriyorlar.

 

Fırtına bulunduğu bölgeden 321 kilometre uzağa kadar gitmiş durumda.

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: