biozet.net

Sosyal Medya

İronik: ABD Başkanı Trump, “Yalan Haber Ödülleri” Kazananlarını Açıkladı!

,

Donald Trump, kendisini başkanlığa taşıdığı neredeyse kesin bir şekilde ortaya çıkan yalan haberlere ödül verdi. Tahmin edeceğiniz üzere o haberler, Trump’ın çarpıklıklarını ortaya çıkartan haberlerdi. Bu şekilde hepsini bir kere daha “yalanlamış” oldu. Fakat verdiği site çöktü.

2016 yılında yapılan ABD başkanlık seçiminde, Facebook üzerinden Ruslar tarafından satın alınan sponsorlu içeriklerle ve ücretli tanırımı yapılan haberle algı operasyonları düzenlenmişti. Bu operasyonlar arasında en çok ilgi çekeni başkanlığa aday olan Trump’ın görüşlerinin ya da kendisinin doğrudan parlatılmasıydı. Irkçılık, bireysel silahlanma gibi konularda da toplumsal kutuplaşmaların fitili ateşlendi, ateşleniyor.

Bu durum sadece Amerikalıları değil, sosyal medya ile haşır neşir olan bütün toplumları ilgilendiriyor. Özellikle ülkemizde sosyal medya kullanım oranlarının ABD’ye kıyasla daha yüksek rakamlarda olması, bizim yalan haberler mevzusunu daha çok dikkate almamız gerektiğini gösteriyor.

ABD Başkanı Trump ironik bir şekilde, adaylık sürecinde kendisinin çok işine yarayan yalan haberler için ödül dağıttı. Yalan Haber Ödüller olarak kendi seçtiği bir listeyi Twitter hesabı üzerinde duyurdu, verdiği internet sitesi sık sık çöküntüler yaşadı.

“Ve FAKE NEWS (Yalan Haber Ödülllerinin kazananları…”

İşte Trump tarafınan açıklanan Yalan Haber Ödülleri’nin kazananları:

1. Yazar Paul Krugman’ın Trump karşıtı köşe yazısı, başkanın çok zoruna gitmiş ve yazıldığı an Krugman karşıtı konuşmalar yapmıştı.

2. ABC Haber Muhabiri Brian Ross, Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in henüz adaylık sürecindeyken Trump’ın Ruslarla temasa geçtiğini yazmıştı. Ross bu haber üzerine 1 ay boyunca işinden uzaklaştırma almıştı.

3. Trump ve oğlu Donald Trump Jr.’ın Wikileaks ile iş birliği yaptığı iddialarının bulunduğu CNN kaynaklı haberler ve raporlar: 4. Time dergisi, Trump’ın Beyaz Saray’daki Oval Ofis’ten Martin Luther King’in büstünü kaldırttığına yönelik haberleri yazdı. Sonrasında muhabir bu büstü aslında tespit edemediğini söyleyip, özür diledi.

5. Washington Post, Trump’ın adaylık sürecinde düzenlediği Pensacola Mitingi’nin bomboş bir alanda gerçekleştirildiğini yazdı. Haberin içine miting başlamadan saatler önceki boş alan görüntüsü yerleştirildi. Muhabir Dave Weigel, ilerleyen zamanda hatası için özür diledi.

6. CNN, Japon Başbakanı Shinzo Abe ile yaptığı ziyarette Trump’in “meydan okurcasına aşırı yemek yediğini” yazdı. Trump yalanladı.

7. CNN, Anthony Scaramucci adında bir iş adamı ve Rus yatırım fonuyla olan Trump bağlantılarını haberleştirdi. CNN haberi iptal edip geri çekti ve üç gazetecisi de istifa etti.

8. Newsweek, Polonyalı First Lady Agata Kornhauser-Duda’nın Trump’ın elini bir görüşme sırasında sıkmadığını yazdı. Aslında eller sıkışılmıştı.

9. CNN’e göre eski FBI Direktörü James Comey’nin Trump’ın Rusya’da soruşturma altına girmediğine yönelik iddialar itirazda bulunacağını yazdı. Comey itiraz etmek istememişti. Çünkü Rusya’da soruşturma altına alındığı gerçekti.

10. New York Times, Trump yönetiminin gizli bir küresel ısınma raporu hazırladığını yazdı. O rapor her zaman halka açıktı.

Trump bu haberleri paylaştıktan sonra, “yolsuz ve dürüst olmayan medya otoritelerine rağmen, saygı duyduğum birçok harika gazeteci var” açıklamasında bulundu.

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Sosyal Medya

LinkedIn’e Instagram’daki ‘Hikayeler’ Özelliği Gelecek

,

Profesyonel iş yaşamındaki kişileri bir araya getiren bir sosyal medya platformu olan LinkedIn’e Instagram’dan tanıdığımız Hikayeler özelliği eklenecek. Bu özelliğin ne kadar gerekli olduğu tartışılsa da LinkedIn, bunun olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyor.Profesyonelleri bir araya getiren LinkedIn, iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve kendilerine bir ağ oluşturmasını hedefleyen bir sosyal paylaşım platformu olarak biliniyor. İlk etapta böyle bir yaklaşımla kurulan platform, her geçen gün diğer sosyal medya platformlarına benzemeye başladı. Platforma eklenecek en yeni özellik de bunu doğrular nitelikle.

İlk olarak Snapchat’ten bildiğimiz ve daha sonrasında Facebook bünyesindeki WhatsApp ve Instagram uygulamalarına yayılan ve şimdi de LinkedIn’e gelecek olan Hikayeler özelliği, kullanıcıların anlık olarak yaşanan gelişmeleri paylaşmalarına olanak sağlıyor. Paylaşıldıktan 24 saat sonra otomatik olarak silinen bu görüntüler, LinkedIn’de de benzer bir mantıkla işleyecek.

 

Bu noktada LinkedIn kullanıcıları, paylaştıkları içeriği 24 saat boyunca yayınlayabilecek ve sonrasında paylaşılan gönderi otomatik olarak silinecek. Bu özelliğin gereklilik kısmına gelince LinkedIn, bu özellikle iş etkinliklerinden önemli anları paylaşmanın kolaylaşacağını ve önemli haberlerin ağdaki insanlara daha hızlı bir şekilde duyurulabileceğini söylüyor.Hikayeler özelliği, her ne kadar platformun formatına uymuyor gibi gözükse de LinkedIn kullanıcıların demografisi dikkate alındığında bu özelliğin o kadar da gereksiz olmadığı fark edilebiliyor. Nitekim pek çok insan, sosyal hayatında yaşanan gelişmeleri diğer sosyal medya uygulamaları üzerinden paylaşıp yalnızca işiyle ilgili önemli duyuruları ise LinkedIn’in yeni özelliği üzerinden paylaşabilir.

Şirket, platforma yakın zamanda eklenecek olan Hikayeler özelliğini şu anda oldukça küçük bir kitle üzerinde test ediyor. Eğer her şey yolunda giderse ve yeni özellik onaylanırsa tüm kullanıcılar için aktif hâle getirilecektir. Ancak şu anlık net bir tarih bilgisi olmadığını da tekrardan belirtelim.

Kaynak: webtekno

DEVAMINI OKU

Genel

Netflix: Kullanıcılar Dikkatli Olun!

,

Dolandırıcılar geliştirdiği yeni yöntem ile birlikte Netflix kullanıcıları hedef aldı. Yeni geliştirilen yöntemle, sanki Netflix‘ten gönderilmiş gibi hissettirilen sahte e-postalarla kullanıcıların ödeme bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı!
Bu konu hakkında kullanıcılarını uyaran, popüler yayın servisi, son derece dikkatli olunması gerektiğinin altını özellikle çiziyor.

Dolandırıcıların yeni hedefi Netflix!

Dolandırıcılar sahte e-postalar ile birlikte Netflix kullanıcılarının kredi kartı bilgilerini çaldıkları ortaya çıktı. Sahte e-postalar ile yayın servisi kullanıcılarını hedef alan dolandırıcılar, kullanıcılardan ödeme bilgilerini güncellemesini istiyor. Netflix yetkililerinden gönderilmiş gibi gösterilen sahte e-postalar konusunda kullanıcılarını uyaran global yayın servisi, dikkatli olunmasının altını çiziyor.

Birçok kullanıcıyı rahatlıkla kandırabilecek dilde yazılmış olan bu e-postalarda, ödeme işleminde sorun yaşıyorsanız, tekrar denemeniz için ödeme bilgilerinizi güncellemeniz isteniyor. Daha sonrasında ise yukarıdaki görselde göreceğiniz gibi kırmızı butonda yer alan ”Hesabı Şimdi Güncelle” seçeneğine tıklamanız isteniyor.Birleşik Krallık Sahtekarlık ve Siber Suçla Mücadele Merkezi dolandırıcılar tarafından gönderilen sahte mailleri açılmaması gerektiği konusunda kullanıcıları uyardı. Yapılan uyarıda beklenmedik şekilde gelen e-postadaki bağlantılara direkt olarak tıklanmaması gerektiği belirtiliyor.

Sahte e-postaların bir örneğini yayınlayan Siber Suçla Mücadele Merkezi, kişisel veya finansal bilgilerinize yönelik istenmeyen talepleri sorgu süzgecinden geçirmemiz gerektiği vurgulanıyor. Bu tarz maillerin dolandırıcılık girişimi için hazırlanmış olduğu da merkez tarafından altı çiziliyor.Bu konu sadece global yayın servisi ile sınırlı olmadığını da belirtelim. Birçok benzer şekilde kullanıcıları dolandıran hackerlar, ne yazık ki kullanıcıların dikkatsizliğinden oldukça fazla yaranıyorlar.

Dolandırıcıların tuzağına düşmemek için, gelen bu tarz sahte e-postalara karşı her zaman tedbirli ve dikkatli olmanız da fayda var.

DEVAMINI OKU

Sosyal Medya

Facebook, Yeni Arkadaşlık Uygulaması Geliştiriyor

,

Facebook yeni arkadaşlık uygulamasını, çalışanlarıyla test etmeye başladı. İki ay önce yapılan F8 geliştiriciler konferansında duyurulan yeni uygulamanın ilk testlerine başlandı. Bağımsız çalışan bir uygulama araştırmacısı olan Jane Manchun Wong, geçtiğimiz günlerde Facebook’un kaynak kodlarını incelerken bu uygulamayı keşfetti. Wong, keşfini Twitter üstünde paylaştıktan sonra Facebook, uygulamanın varlığını doğruladı.  • Ekran görüntüsünden anladığımız kadarıyla ilk etapta ABD’de kullanıma sunulacak.
  • Çalışanların kullanma sebebi birbirleriyle ilişki kurmak değil, hataları ve kullanımı iyileştirmeden dolayıymış.


  • Çalışanlarından istediği uygulamayı sahte profil ile kullanmaları.
  • Yine ekran görüntüsünde gördüğümüz gizlilik ile ilgili bilgide, Facebook arkadaşlarınıza bu uygulamayı kullandığınızı gizliyor.
  • Henüz uygulamanın yayınlanacağı kesinleşmemiş diğer beta uygulamaları gibi test aşamasında.
  • Diğer arkadaşlık uygulamalarına göre en büyük artısınının arkasında Facebook olması ve uygulama dışı etkileşimi de Facebook ve İnstagram üzerinden yakalaması olabilir.

 

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: