biozet.net

Sosyal Medya

Kendine Zarar Verme Dürtüsüne Birebir Gelen Uygulama Tumblr’da Popüler Oldu

,

Calm Harm adı verilen uygulama 2016 yılında çıkmış, bir çok kullanıcının beğenisini kazanmıştı. Kendisine zarar verme eğilimlerine sahip psikolojik rahatsızlıkları bulunan kişilerin histerilerini yatıştırmayı amaçlayan uygulama, şimdi de Tumblr’da bir çok kullanıcının beğenisini kazandı.

‘icantaffordadiary’ kullanıcı adını taşıyan Tumblr kullanıcısı zor zamanlar geçiriyor. Oregon’da yaşayan genç çocuk ilk okul yıllarına uzanan depresyon, kendine zarar verme ve intihar eğilimleri geçmişine sahip. The Verge adlı teknoloji sitesine DM’den yazan Tumblr kullanıcısı “Şu sıralar oldukça zor zamanlar geçiriyorum ve yine kendime zarar vermeye başladım” diyor. Fakat pek beklenmedik bir yerde kendilerini rahatlatma fırsatını yakalıyor bu tip takıntıları bulunan insanlar: Calm Harm adı verilen uygulama, kullanıcıların nöbetlerini atlatmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

2016 yılında çıkan uygulama, 2017 yılında yeniden adlandırılmıştı. Google Play ve App Store’daki kullanıcı görüşleri bölümünde kendi başarı hikayelerini paylaşan ya da programın yapımcılarına teşekkür eden çok sayıda insan var. Fakat uygulama şimdi Tumblr kullanıcıları arasında bir popülarite yakaladı. “Kendinize zarar verme nöbetine karşı koymanıza yardımcı olacak ‘Calm Harm’ adı verilen bir uygulamanın varlığından haberdar etmek istedim sizi çocuklar” diyor bir kullanıcı. “Lütfen bu mesajı görüyorsanız, başkalarına da yayın” diyor ollzlollz adlı diğer bir kullanıcı. “Calm Harm adı verilen bu ücretsiz uygulama tam anlamıyla hayatımı kurtardı.” Ollzlollz uygulamayı bir arkadaşının gönderdiği mesajda keşfettiğini söylüyor.

Calm Harm, oyalama teknikleri şeklinde tespit edilen birkaç basit çözüm sunuyor. Örneğin ‘Breathe (Nefes Al)’ kategorisi bir dakika boyunca nefes alıp vermenizi, ihtiyaç halinde ne kadar yapılabilirse bu işlemin o kadar sürdürülmesini tavsiye ediyor. “Distract” kategorisinde 100’den her defasında yedi sayı geriye saymak ya da alfabenin her harfi ile başlayan isimler bulmak gibi görevler arasında seçim yapmanız isteniyor. Uygulamanın açıklamasında şöyle deniyor: “Kendine zarar verme nöbeti bir dalga gibidir. En çok da, yapmak istediğiniz zaman etki gösterir.”

Bu tip nöbetlere karşı tıpkı dalga üzerinde sörf yapmak gibi mücadele vermeye özendiriyor uygulama: Dalganın üzerine çıktığınızda, histeri sönüp gidecektir.

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Sosyal Medya

LinkedIn’e Instagram’daki ‘Hikayeler’ Özelliği Gelecek

,

Profesyonel iş yaşamındaki kişileri bir araya getiren bir sosyal medya platformu olan LinkedIn’e Instagram’dan tanıdığımız Hikayeler özelliği eklenecek. Bu özelliğin ne kadar gerekli olduğu tartışılsa da LinkedIn, bunun olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyor.Profesyonelleri bir araya getiren LinkedIn, iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve kendilerine bir ağ oluşturmasını hedefleyen bir sosyal paylaşım platformu olarak biliniyor. İlk etapta böyle bir yaklaşımla kurulan platform, her geçen gün diğer sosyal medya platformlarına benzemeye başladı. Platforma eklenecek en yeni özellik de bunu doğrular nitelikle.

İlk olarak Snapchat’ten bildiğimiz ve daha sonrasında Facebook bünyesindeki WhatsApp ve Instagram uygulamalarına yayılan ve şimdi de LinkedIn’e gelecek olan Hikayeler özelliği, kullanıcıların anlık olarak yaşanan gelişmeleri paylaşmalarına olanak sağlıyor. Paylaşıldıktan 24 saat sonra otomatik olarak silinen bu görüntüler, LinkedIn’de de benzer bir mantıkla işleyecek.

 

Bu noktada LinkedIn kullanıcıları, paylaştıkları içeriği 24 saat boyunca yayınlayabilecek ve sonrasında paylaşılan gönderi otomatik olarak silinecek. Bu özelliğin gereklilik kısmına gelince LinkedIn, bu özellikle iş etkinliklerinden önemli anları paylaşmanın kolaylaşacağını ve önemli haberlerin ağdaki insanlara daha hızlı bir şekilde duyurulabileceğini söylüyor.Hikayeler özelliği, her ne kadar platformun formatına uymuyor gibi gözükse de LinkedIn kullanıcıların demografisi dikkate alındığında bu özelliğin o kadar da gereksiz olmadığı fark edilebiliyor. Nitekim pek çok insan, sosyal hayatında yaşanan gelişmeleri diğer sosyal medya uygulamaları üzerinden paylaşıp yalnızca işiyle ilgili önemli duyuruları ise LinkedIn’in yeni özelliği üzerinden paylaşabilir.

Şirket, platforma yakın zamanda eklenecek olan Hikayeler özelliğini şu anda oldukça küçük bir kitle üzerinde test ediyor. Eğer her şey yolunda giderse ve yeni özellik onaylanırsa tüm kullanıcılar için aktif hâle getirilecektir. Ancak şu anlık net bir tarih bilgisi olmadığını da tekrardan belirtelim.

Kaynak: webtekno

DEVAMINI OKU

Genel

Netflix: Kullanıcılar Dikkatli Olun!

,

Dolandırıcılar geliştirdiği yeni yöntem ile birlikte Netflix kullanıcıları hedef aldı. Yeni geliştirilen yöntemle, sanki Netflix‘ten gönderilmiş gibi hissettirilen sahte e-postalarla kullanıcıların ödeme bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı!
Bu konu hakkında kullanıcılarını uyaran, popüler yayın servisi, son derece dikkatli olunması gerektiğinin altını özellikle çiziyor.

Dolandırıcıların yeni hedefi Netflix!

Dolandırıcılar sahte e-postalar ile birlikte Netflix kullanıcılarının kredi kartı bilgilerini çaldıkları ortaya çıktı. Sahte e-postalar ile yayın servisi kullanıcılarını hedef alan dolandırıcılar, kullanıcılardan ödeme bilgilerini güncellemesini istiyor. Netflix yetkililerinden gönderilmiş gibi gösterilen sahte e-postalar konusunda kullanıcılarını uyaran global yayın servisi, dikkatli olunmasının altını çiziyor.

Birçok kullanıcıyı rahatlıkla kandırabilecek dilde yazılmış olan bu e-postalarda, ödeme işleminde sorun yaşıyorsanız, tekrar denemeniz için ödeme bilgilerinizi güncellemeniz isteniyor. Daha sonrasında ise yukarıdaki görselde göreceğiniz gibi kırmızı butonda yer alan ”Hesabı Şimdi Güncelle” seçeneğine tıklamanız isteniyor.Birleşik Krallık Sahtekarlık ve Siber Suçla Mücadele Merkezi dolandırıcılar tarafından gönderilen sahte mailleri açılmaması gerektiği konusunda kullanıcıları uyardı. Yapılan uyarıda beklenmedik şekilde gelen e-postadaki bağlantılara direkt olarak tıklanmaması gerektiği belirtiliyor.

Sahte e-postaların bir örneğini yayınlayan Siber Suçla Mücadele Merkezi, kişisel veya finansal bilgilerinize yönelik istenmeyen talepleri sorgu süzgecinden geçirmemiz gerektiği vurgulanıyor. Bu tarz maillerin dolandırıcılık girişimi için hazırlanmış olduğu da merkez tarafından altı çiziliyor.Bu konu sadece global yayın servisi ile sınırlı olmadığını da belirtelim. Birçok benzer şekilde kullanıcıları dolandıran hackerlar, ne yazık ki kullanıcıların dikkatsizliğinden oldukça fazla yaranıyorlar.

Dolandırıcıların tuzağına düşmemek için, gelen bu tarz sahte e-postalara karşı her zaman tedbirli ve dikkatli olmanız da fayda var.

DEVAMINI OKU

Sosyal Medya

Facebook, Yeni Arkadaşlık Uygulaması Geliştiriyor

,

Facebook yeni arkadaşlık uygulamasını, çalışanlarıyla test etmeye başladı. İki ay önce yapılan F8 geliştiriciler konferansında duyurulan yeni uygulamanın ilk testlerine başlandı. Bağımsız çalışan bir uygulama araştırmacısı olan Jane Manchun Wong, geçtiğimiz günlerde Facebook’un kaynak kodlarını incelerken bu uygulamayı keşfetti. Wong, keşfini Twitter üstünde paylaştıktan sonra Facebook, uygulamanın varlığını doğruladı.  • Ekran görüntüsünden anladığımız kadarıyla ilk etapta ABD’de kullanıma sunulacak.
  • Çalışanların kullanma sebebi birbirleriyle ilişki kurmak değil, hataları ve kullanımı iyileştirmeden dolayıymış.


  • Çalışanlarından istediği uygulamayı sahte profil ile kullanmaları.
  • Yine ekran görüntüsünde gördüğümüz gizlilik ile ilgili bilgide, Facebook arkadaşlarınıza bu uygulamayı kullandığınızı gizliyor.
  • Henüz uygulamanın yayınlanacağı kesinleşmemiş diğer beta uygulamaları gibi test aşamasında.
  • Diğer arkadaşlık uygulamalarına göre en büyük artısınının arkasında Facebook olması ve uygulama dışı etkileşimi de Facebook ve İnstagram üzerinden yakalaması olabilir.

 

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: