biozet.net

Yapay Zeka

Google, Herkesin Yapay Zeka Geliştireceği Bir Platform Oluşturdu

,

Ücretli platform sayesinde, teknolojye çok daha fazla kişinin erişmesiyle birlikte Yapay Zeka teknolojisi epeyce yaygınlaşacak gibi gözüküyor.

Yapay Zekaların yaygınlaştırılmasındaki en büyük zorluğun herkes tarafından erişebilir hale getirmek olduğunu söyleyebiliriz. Yapay zeka yazılımları konusunda geleceğe yön vermeye başlayan Google, bu yazılımları daha iyi bir hale getirmesinin yanı sıra herkes tarafından erişebilecek ücretli bir platform oluşturdu. Herkesin kendine özel makine öğrenme sistemi geliştirmesi için kullanıma sunulan bu platformda üretilen yapay zekalar, özellikle fotoğraf tanıma anlamında oldukça iyi işler çıkarıyor.

Normal şartlar altında makine öğrenme sistemini geliştirmek için öncelikle programlamaya ihtiyaç duyarsınız. Bu durumdan dolayı da genelde yapay zeka geliştirmek daha büyük maliyetlere neden olur. Google çok büyük yatırım yapmayan şirketler için bir çözüm buldu. Google kod gerektirmeden resimleri sürükle ve bırak ara yüzü ile geliştirebileceğiniz “Cloud AutoML Vision” isimli yapay zeka geliştirme platformu oluşturdu.

Mayıs ayında AutoML’in önizlemesinde belirtildiği gibi Google, bu sistemleri oluşturmak için insan beyninin öğrenme prosedürünü simüle etmeye çalışan “bebek” sinir ağlarını kullanıyor.  Farklı özel yapay zeka seçenekleri mevcut olsa da Google’ın sunduğu yapay zeka modelleri özelleştirme açısından çok daha iyi performans gösteriyor. Ücreti kullanımıza göre belirlenen AutoML platformuna buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sistemi bir ay boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Peki, sizce Google sunduğu bu platform sayesinde yapay zeka yazılımları daha erişebilir bir hale getirmeyi başarabilecek mi?

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Genel

CES 2018: Teknoloji Devi Omron’un Ping Pong oynayabilen robotu, topu oyunda tutabiliyor!

,

Teknoloji devi Omron, Ping Pong oyununu her rakibe uyarlamak için yapay zekayı kullanan bir ping pong oyun robotunu tanıtıyor.

Robot, Amerika başlangıcını temsil eden Las Vegas’taki CES Teknoloji Fuarında rakiplerine meydan okuyor. Robotun her iki yanına, bir insanın 3D uzayda bir nesneyi görme şeklini belirlemek amacıyla 2 adet kamera monte edilmiştir.

Omron, Ping Pong robotunun da topun hızını ve rotasyonunu saniyede 80 kata kadar algılayabildiğini ve bu sayede topun yörüngesini tahmin edebildiği bilinmektedir. Orta da ise yetenek seviyesini değerlendirmek için oyunucunun hareketlerini izleyen başka bir kamera bulunmaktadır. Ayrıca kameranın belirlemiş olduğu yetenek seviyesi sayesinde oyuncuya göre seviyeyi ayarlayabilmektedir.

Omron, masa tenisi robotu öğretmeni olarak da adlandırılmaktadır. İnsan ilişkilerini iyileştirmek için hayatımızın içine nasıl sığabileceğini hayal eden bir senaryo hazırlanmıştır. Kızıyla masa tenisi üzerine bağlayarak bağlanmak isteyen bir babanın videosunu izleyebilir ve ilham almaya çalışabilirsiniz…

DEVAMINI OKU

Yapay Zeka

Google Fotoğraflar’ın Yapay Zekasından, Boyut Algınızı Bükecek Panorama Görüntüsü!

,

Google’ın Android cihazlarda ve tarayıcılar üzerinden hizmet verdiği Fotoğraflar servisi, yapay zekanın da desteği ile çekilen fotoğraflarınızı özelleştirerek size önerilerde bulunuyor. Bir Reddit kullanıcısına önerilen bu panoramik fotoğraf ise başarısız olmasına rağmen oldukça komik görünüyor.

Eğer Google Fotoğraflar servisini kullanmayı alışkanlık hale getirdiyseniz, içinde Google Asistan’ın bir uzantısı olan yapay zeka desteğini fark etmişsinizdir. Uygulama ile ya da tarayıcıdan giriş yaptığınız platform, daha önce yüklediğiniz kareleri özelleştirip size bildiriyor. Bu işlemleri de baştan sona yapay zeka yazılımı yapıyor.

Google Fotoğraflar’ın yapay zekasına gelen son ve en önemli özelliklerden birisi de, birbirine yakın yerlerde çekilmiş fotoğrafları birleştirerek, panorama görüntüler oluşturabilmesi. Açıkçası ilk kez duyduğunuzda bu özellik heyecan yaratıyor. Fakat bir Reddit kullanıcısı açtığı başlıkla, yapay zeka tarafından kendisine önerilen fotoğrafı paylaştı.

Kanada’da bulunan Louise Gölü’nin yakınlarında çektiği bir dizi fotoğrafın birleştirildiğini söyleyen kullanıcı, insanların algısını bükecek bir şekilde görüntüye dahil edilmiş:

Google’ın yapay zeka konusunda günümüzün en üst noktaları belirlediğini düşünürsek, böyle sonuçlar daha komik bir hal alıyorlar. Hala pilot bir şekilde uygulanan otomatik panaroma önerileri zamanla çok daha kaliteli olacaklardır. O zamana kadar bizim de benzer şekilde sonuçlarla karşılaşmamız mümkün.

Imgur üzerinde paylaşıldıktan sonra 1.7 milyondan fazla kez görüntülenen bu kare, yapay zeka teknolojilerinin geldiği noktayı eğlenceli bir şekilde göstermiş oldu.

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: