biozet.net

Yazılım

Lübnan İstihbaratı Ajan Yazılımlarını Kiraya Veriyor

,

Lübnan’da gerçekleşen bir hackleme kampanyasının çok daha büyük bir parçası açığa çıkarıldığı düşünülüyor. Söz konusu iddiaya göre Lübnan istihbarat birimi, kendi yazılım ve alt yapısını dünya çapında düzenlenen saldırılar için kiraya veriyor.

Lookout Security ve Electronic Frontier Foundation adlı kuruluşların yaptıkları yeni bir araştırmaya göre Lübnan’da bulunan bir hükümet binasından yönetilen ajan yazılım saldırıları dizisi gerçekleşiyor. ‘Dark Caracal’ adı verilen yeni grup 21’den fazla ülkede gerçekleşen saldırılardaki binlerce kurbanın sorumlusu olarak görülüyorlar. Hedef alınan sayı o kadar yüksek ki araştırmacılar bu saldırı kampanyasının yeni bir ‘kiralık’ ajan yazılım saldırısı olabileceğine işaret ediyorlar.

Darak Caracal’ın temel taktikleri daha önceki hükümetle ilişkili ajan yazılım saldırılarıyla benzerlikler taşıyor. Kimlik avı yöntemine dayalı bu saldırılar, kullanıcıların telefonlarından veri çalmayı amaçlıyor. Bu veriler arasında şifreler, telefon kayıtları ve sohbetler de bulunuyor. Bu tip bir saldırı şekliyle kişinin nerede bulunduğu ve kimlerle görüşmeler yaptığı tespit edilebiliyor. Yazılımın kendisi bir çok anlamda sofistike özellik taşımıyor zira bilinen Android açıklarını hedef alıyor. Fakat etkileri itibariyle saldırıya maruz kalan kişiler için potansiyel anlamda zararlı sonuçları beraberinde getirebiliyor.

Saldırı grubu tarafından kullanılan sunuculardan birine erişim sağlayan araştırmacılar, sunucuların Lübnan’daki bir hükümet binasında bulunduğunu tespit ettiler. Sunucu üzerinde genellikle kişilerin konumlarını tespit etmekte kullanılan çok miktarda Wi-Fi ağ kayıtlarına ulaşıldı. Daha önce elde edilen veriler, ‘Bld3F5’ olarak adlandırılan bir ağa yapılan bir dizi bağlantıya işaret ediyordu. Bu tip bağlantılar genellikle gerçek bir hedeften çok, test cihazlarından geldiğine işaret edilen seyrek verilerle birlikte geliyor olmalıydı. Fakat araştırmacılar Bld3F6 ağının fiziksel konumunu tespit etmeye çalıştıklarında, Lübnan Genel Güvenlik Kurumu’nun işlettiği Beyrut’ta bulunan bir istihbarat binasına ulaştılar.

EFF’de siber güvenlik yöneticisi olan Eva Galperin “Bu ağ, tüm test telefonlarının kayıt altına alındığı ilk ağ olma özeliği taşıyor. Bu verilere dayanarak her çeşit bilgileri elde edebilirsiniz” diyor.

Caracal saldırılarının Lübnan’da istihdam edilen, bir çeşit kiralık dijital ajanlık olarak adlandırabileceğimiz bir işi yapan kişiler tarafından gerçekleştirildiği düşünülüyor. “Alt yapıyı çalıştırıyor ve portalları satıyorlar. Halbuki şimdiye değin ulus devletlere doğrudan ajan yazılım satan firmalarla karşılaşıyorduk” diyor Galperin.

DEVAMINI OKU
Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

Genel

Apple: Mac OS Mojave 10.14 Yayınlandı!

,

Apple tarafından WWDC 2018 etkinliğinde tanıtımı yapılan ve Mac kullanıcıları tarafından merakla beklenilen macOS Mojave 10.14 sürümü nihayet yayınlandı.

 

iMac, iMac Pro, MacBook, MacBook Pro, Mac Mini ve Mac Pro modelleri için yeni bir deneyim sağlayacak olan Mac OS Mojave 10.14 ile Mac OS High Sierra 10.13 ile ilgili yaşanan tüm sorunların da ortadan kaldırılmasına odaklanılıyor.

Mojave’nin Özellikleri:

Yeni Mac OS sürümüne adını Kaliforniya, Mojave Çölü veriyor. Arka plan olarak görülen görüntü de bu çölün karanlıkta çekilmiş bir fotoğrafı. Şirketin son dönemdeki marka tescilleme çalışmaları da bu adın geleceğine bir süredir işaret ediyordu.

Mac OS 10.14 yenilikleri arasında öncelikle Karanlık Mod bulunuyor. macOS 10.13 sürümünde sadece dock ve üst menü çubuğu ile kısıtlı kalan karanlık mod, yeni sürümde tüm işletim sistemine yayılacak. Dinamik Masaüstü özelliği ise günün saatine göre değişkenlik gösteriyor.

Yeni Desktop Stacks özelliği ise masaüstünüzdeki karmaşanın önüne geçmenizi sağlayacak. Masaüstünüzdeki tüm içerikler tür, tarih veya etiketlere göre birleştirilecek. Bu ikon yığınının üzerine tıkladığınızda ise hepsini görebilir hale geleceksiniz.

Galeri adlı yeni Finder görüntüleme modu ise dosya ön izlemelerini kolayca yapmanızı sağlıyor. Metaveri gösterebilen bu görüntüleme ile fotoğraflar için hızlı eylemler gerçekleştirmek mümkün. Hızlı eylemler ile örneğin birden çok dosya seçerek tek tıklama ile PDF oluşturmak oldukça kolay.

Ekran Görüntüsü almak konusunda da geliştirmeler sağlanıyor. Ekran görüntüsünün bir küçük görüntüsü sağlanıyor ve hızlı araçlar ile bu görüntü üzerinde kolayca değişiklikler yapılabiliyor. iOS kullanıcıları bu konuda hiç yabancılık çekmeyecek.

Continuity Camera (Devamlılık Kamerası) ise Mac için fotoğraf çekme seçeneği sunuyor. iPhone kameranız ile çektiğiniz fotoğraf anında Mac bilgisayarınıza aktarılıyor.

 

iOS 12 ile duyurulan Apple News uygulaması Mac bilgisayarlara da geliyor. Uygulama ile kullanıcıların güvendiği haber kaynaklarından en son haberleri takip etmesinde büyük kolaylıklar sağlayacak.

 

Ayrıca, Sesli Notlar özelliği de Mac bilgisayarlara geliyor. 32 kişinin aynı anda sesli ve görüntülü konuşmasını mümkün kılan Grup FaceTime özelliği de yine Mac bilgisayarda kullanılabilecek

 

Güvenlik ve Gizlilik konusuna da önem veriliyor. Kullanıcıların özel verilerinin özel kalacağı konusunun altı çiziliyor. Donanımsal ve yazılımsal  güvenlik yoluyla uygulamaların verilere nasıl erişeceğini kontrol edebileceksiniz. Safari de bunlardan nasibini alarak verilerinizin özel kalması için cihazınızın takip edilmesini önleyecek

önlemlere kavuşuyor.

DEVAMINI OKU

Genel

iOS 12: Daha Önce Yapamadıklarınız!

,

Apple, iOS 12 ile birlikte mobil işletim sistemine pek çok yeni özellik ekledi. İşte yalnızca iOS 12 kullanıcılarının erişebileceği 10 özellik.

Apple, mobil işletim sistemi iOS’in yeni sürümü iOS 12 ile birlikte hem cihazların performansını artırdı, hem de donanımsal bir iyileştirmeye gerek kalmadan işlevselliğini artırdı.

Şifreleri Kontrol Etme

Apple, iOS 12 ile birlikte şifre yönetimini iyileştirdi. Artık Apple, yeni bir çevrimiçi hesap oluşturduğunuzda size güçlü bir parola öneriyor. Ayrıca Ayarlar>Şifreler ve Hesaplar> Web Site ve Uygulama Şifreleri ayarına giderek şifrelerinizi görüntüleyebilir, istediklerinizi düzenleyebilirsiniz.

Bildirimleri Hızlıca Temizleme

iOS 12 ile birlikte bildirimleri yönetmek çok daha kolay bir hale geliyor. Artık iPhone kullanıcıları tek bir uygulamadan gelen bildirimleri tek bir bildirim kartında görüntüleyebiliyor. Ayrıca kullanıcılar, herhangi bir bildirim kartını sola kaydırdıktan sonra ‘tümünü temizle’ seçeneğine dokunarak tek tuşla tüm bildirimlerden kurtulabiliyor.

Apple Kitaplar

iBooks, iOS 12 ile birlikte yerini Apple Books’a bırakıyor. Apple, isimle birlikte uygulama arayüzünü de güncellemiş durumda. Bu sayede kullanıcılar çok daha kolay ve pratik bir şekilde aradıkları kitaplara ulaşabiliyorlar. Ayrıca uygulamaya eklenen yeni Şimdi Oku bölümü, kullanıcıların kütüphanelerine göre önerilerde bulunuyor.

Telefonunuz ile Ölçüm Yapın

iOS 12 ile birlikte cihazınızda yeni bir Measure adlı uygulama göreceksiniz. Bu uygulama, artırılmış gerçeklik ve yapay zekanın ortak çalışması sonucunda kamera ile görüntülediğiniz nesnelerin boylarını ölçebilmenize imkan tanır. Böylece herhangi bir şey ölçmek için yanınızda mazura taşımanıza gerek kalmaz.

Artırılmış Gerçeklik Deneyimi

Apple, iOS 12 ile ARKit 2’yi kullanıma sundu. iOS 11 ile birlikte gelen ARKit 1, artırılmış gerçeklik ile tanışmak için iyi bir basamak olmuştu. Fakat ARKit 2, söz konusu artırılmış gerçeklik yeteneklerini çok daha üst bir seviyeye çıkarıyor ve kullanıcıların artırılmış gerçeklik deneyimlerini diğer iOS 12 kullanıcıları ile paylaşmalarına imkan tanıyor.

Web’de Güvenle Gezinin

Apple, çerezlerle mücadele için iOS 11 ile başlattığı agresif hamlesini iOS 12’de de sürdürüyor. Safari, web sitelerinin telefon ve tabletleri izlemesini sağlayan cihaz parmak izi özelliğini devre dışı bırakıyor. Bu sayede iOS 12 kullanıcıları çevrimiçi ortamda izlenme kaygısı yaşamadan güvenle gezinebiliyor.

Apple CarPlay’de Google Haritalar

Apple, iOS 12 ile birlikte bir ilke imza atarak Apple CarPlay’de ilk kez üçüncü taraf uygulamaları destekliyor. Bu da artık Apple CarPlay kullanıcılarının Apple Haritalar kullanmaya mecbur olmadığı, Google Haritalar gibi farklı navigasyon uygulamalarını da kullanabileceği anlamına geliyor.

Güncellemeleri Otomatik Yükleyin

Apple, iOS 12’ye yazılım güncellemeleri için yeni bir otomatik yükleme seçeneği ekledi. Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde cihazınız şarj olurken ve Wi-Fi’ye bağlı olduğunda geceleri otomatik olarak güncellenir. Böylece her yazılım güncellemesi için manuel olarak yükleme işlemi gerçekleştirmeniz gerekmez.

Finans

Apple, her uygulamada küçük iyileştirmeler gerçekleştirdi fakat Finans uygulaması, tamamı ile yenilenmiş durumda. Artık seçtiğiniz pazarlar hakkında Finans uygulamsında daha fazla bilgi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu pazarlar hakkında Apple Haberler’de son gelişmeleri takip edebilirsiniz.

iPad’lerde Jest ve Hareketler

Apple kullanıcıları, iPhone X ile birlikte cihazlarını jest ve hareketler ile kontrol etmeyi öğrendiler. iOS 12, söz konusu bu yeni kontrol sistemini iPad’lere de getiriyor. Böylece iPad kullanıcıları cihazlarını çok daha sezgisel bir şekilde kontrol edebiliyorlar.

DEVAMINI OKU

Genel

Mobil Uygulamamızı İndirdiniz mi?

,

Bi Özet mobil uygulaması yayınlandı. Aşağıdaki link üzerinden indirebilirsiniz. Şimdilik sadece Android platformunda hazırlanan uygulamamız yakında iOS ve TVOS cihazlar içinde kullanıma sunulacak. Üstelik mobil uygulamamızı indirip bize ekran görüntülerini gönderen kullanıcılarımızdan yapacağımız çekilişle her hafta pazartesi günleri sürpriz hediyeler gönderilecek. Uygulamayı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bi Özet Android Uygulamasını İndir

DEVAMINI OKU

Gündem

%d blogcu bunu beğendi: